Změnit zemi:

Srí Lanka

Zářivý Cejlon

Rebelský podpatek Indie či zářivá země nebo snad hlavní scéna krvavých potyček mezi Sinhálci a Tamily? Velmi pravděpodobně vše dohromady a mnohem více. Srílanská demokratická socialistická republika je bujný tropický ostrov na jihu Indie, odkud ostatně přišla obě dnešní znesvářená etnika – tedy Sinhálci a Tamilové. Země, která je symbolem cejlonského čaje, se do roku 1972 oficiálně Cejlon nazývala. Ze vzduchu tento ostrov o rozloze 65 tisíc kilometrů čtverečních ponejvíce připomíná kapku v Indickém oceánu. Nebo slzu. Ostatně krve i slz tu bylo v historii i současnosti prolito dosyta.

Srí Lanka v kostce

Dnes dvacetimilionová Srí Lanka je nezávislým státem v rámci Commonwealthu, ale na britské koloniální reminiscence zde stále narazíme. Z turistického pohledu se jedná o veselý, tropický ráj, který si do velké míry zachoval svůj zvláštní kolorit a krom metropole Kolombo zde prakticky není žádné velkoměsto. Bývalý cejlonský ostrov to jsou krásné písčité pláže, korálové útesy, členité pobřeží, hornaté vnitrozemí a tu a tam plantáže a rozvaliny starých chrámů. 

Za širokou pobřežní nížinou se ve vnitrozemí zvedají vysoká, často skalnatá pohoří (nejvyšší hora Pidurutalagala, 2 524 m n. m.). Řeky jsou zde krátké a prudké a díky tropickému, vlhkému podnebí s četnými monzunovými dešti se zde daří bujné vegetaci věčně zelených lesů s bohatým druhovým složením. Srí Lanka je nesmírně barvená, a to zejména díky pestrému obyvatelstvu, jak co se původu týče, tak náboženství. Mísí se zde buddhisté, muslimové, křesťané i hinduisté. Pravda, ne vždy mírumilovně.

Turistická nabídka Srí Lanky

Turisté většinou míří do rezortů rozsetých po jihozápadním pobřeží. Prim zde hraje středisko Negombo, mezi další zajímavé cíle patří tišší a klidnější Marawila, Kalatura či Koggala s pozoruhodnou lagunou. Poněkud kontroverzním střediskem je Hikkaduwa, jež kombinuje autentický obraz Srí Lanky s výbornou potápěčskou základnou.

Pokud hledáte kvalitní a precizní místo s vysokým standardem, zamiřte do bezchybné Benototy, kde však chybí duše pravé Srí Lanky. Festivalová Beruwela je jakýmsi startovním bodem na šňůře západních letovisek Srí Lanky a Colombo je doporučeníhodná a rušná metropole.

Země protikladů

Srí Lanka se chlubí bohatou minulostí. Dvou a půl tisíciletá historie tvarovala toto místo, které je v dnešních dobách jakousi směsicí, tropickým setkáním starého a nového. Místem objevů, údivu, šoku, nálezů i ztrát. Můžete zde vidět nespočet slavností se sloním procesím, tanečníky, hudebníky, bubeníky.

Okázalé svátky plné pompézní moderny anebo návrat do minulosti ve folklórně historické výletě do slavného tria starých měst Anuradhapura, Polonnaruwa a Sigiriya.  Cesta vede do dávných dob sinhálských panovníků, přes koloniální doby a stopy Portugalců, Holanďanů a Britů až po vydobytou nezávislost a občanskou válku nedávné současnosti.

Drahokamy a čajové lístky

Britové zde zanechali stopy asi nejnesmazatelnější, a to zejména proto, že začali zakládat čajové plantáže, díky nimiž Cejlon proslul jako bašta čajového průmyslu a tato tradice je živá dodnes. Ostrov nejen kvalitního čaje, ale také nejrůznějších drahokamů jako jsou rubíny, ametysty, safíry, topazy a jiné však ryze bohatý není.

V podstatě se jedná o rozvojový stát s významným plantážním zemědělstvím a těžbou nerostů. Hospodářsky se na Srí Lance také podepsala dlouhotrvající občanská válka na severu země. Nejvýznamnější plodinou zůstává  čajovník, Srí Lanka okupuje čtvrté místo ve světě, co se objemů sklizně týče.

Dovolená.cz