Změnit zemi:

Španělsko

Hornatá 'rádoby velmoc'

Reino de España, nebo-li Španělské království, turistická velmoc, země s modrým mořem a krvavýma rukama . . . to jsou stručné charakteristiky nabubřelé hornaté mocnosti sedící na čtyřech pětinách Iberského poloostrova v jihozápadní Evropě. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Francií a Andorou, a na jihu s Gibraltarem a Marokem (díky svým državám Ceutě a Melille v Africe). Z východu ji omývá Středozemní moře, z jihu Gibraltarský průliv, ze západu Atlantský oceán a ze severu Biskajský záliv.
Španělsko po světě proslavili různí umělci, Picassem, Dalím počínaje, přes Goyu, El Greca až po Miró a Gaudího. Také kinematografie, zejména režiséři, úspěšné šíří slávu země. Kontroverzní Buñuel, oblíbený Pedro Almodóvar či Alejandro Amenábar.

Dějiny se nepřepisují

Španělsko do dnešních dnů žije v iluzorní představě, že je stále říší, nad níž slunce nezapadlo. Je pravdou, že je to dodnes jeden z největších států v Evropě, zaujímá přes pět set tisíc kilometrů čtverečních, což něho činí 50. největší stát na světě. Avšak nic dalšího již neodpovídá dávné síle Říše v dobách, kdy krvelačný španělský a národ drancoval bohatství Latinské Ameriky. Ale vlastně Vám může být docela jedno, kolik zla toto dávné impérium napáchalo, kolik honů na čarodějnice se zbytečně pořádalo, kolik milionů životů a kil zlata bylo vyplýtváno v nesmyslných válkách, které Španělsko stejně skoro všechny prohrálo. Turistická tvář Españi dnešních dnů je barvitá, plná fiest, nekonečného nočního života, fantastických pláží, které neberou konce, ale spíše dech svou krásou. Španělsko má nespočet pamětihodností a památek, za něž vděčí (zejména na jihu) velkým stavitelům Maurům. Navíc k jeho území náleží také Kanárské ostrovy v Atlantiku a Baleárské souostroví ve Středozemním moři.

Království v EU

Hlavou monarchie je Španěly velmi oblíbený král Juan Carlos I. z rodu Bourbonů spolu se svou ženou Sofií. Výkonnou moc třímá v rukou vláda v čele s premiérem, jímž je po volbách v roce 2008 opět José Luis Rodrígueze Zapatera. Vláda dnes již o poznání méně autokraticky „kraluje“ nad 17 autonomními oblastmi a 2 autonomními městy. V šedesátých letech se rozjel ekonomický boom země a byl nastartován i výrazný rozvoj turistického ruchu. V  roce 1986 Španělsko vstoupilo do Evropské unie a v roce 1999 do eurozóny, čili dnes užijete bez problémů eura.

Země lemovaná plážemi

Španělsko zůstává jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě, ročně sem zavítá na 50 milionů turistů. Nabízí široké možnosti trávení volného času. Velmi oblíbené je jižní pobřeží, které se skládá s celé řady úseků pláží (od Costa Bravy po Costa del Luz), ale Španělsko má také severní pobřeží, kterému dominuje letovisko Santander. Severní pobřeží není tak proslavené, ale o to autentičtější tvář Španělska zde čeká.

Dovolená.cz