Rady a tipy

Kam, kdy a jak na dovolenou?

Teoreticky můžete na dovolenou jet kamkoli, snad kromě Saudské Arábie a Severní Koreji (které neudělují turistická víza). České hranice jsou od roku 1989 plně otevřené do celého světa a letecká doprava se stala tak běžnou a dostupnou, že do 24 hodin můžete být na nejvzdálenějším konci planety. Valná většina cestujících je však ještě limitována financemi a časem, a tak si pojďme podrobněji říci, kam a kdy se vyplatí jet a co tam na Vás čeká.

Balení na cesty

V závislosti na cíli Vaší dovolené, je třeba měsíc až několik dnů před odjezdem začít s přípravami. Pokud míříte do exotických krajů, zjistěte si včas patřičná očkování, jež je třeba aplikovat s časovým předstihem.

Zavazadla a vše kolem nich & cestování s domácím mazlíčkem

Letecká  přeprava zavazadel je komplikovanější než přeprava autokarem nebo vlakem. Zapsaná zavazadla nemáte po dobu letu pod dohledem, a tak z hlediska jejich manipulace, zatížení letadla (a s tím spojené spotřeby paliva) uplatňují letecké společnosti různá omezení hmotnosti a rozměrů zavazadel.

Cestovní doklady a víza

Klasickým cestovním dokladem je cestovní pas. V současné době lze po zemích EU také cestovat na občanským průkaz. Je možné vycestovat na všechny typy občanských průkazů, avšak nedoporučuje se cestování dětí zapsaných v OP rodičů bez vlastního cestovních dokladu.

Ubytování, hvězdičky hotelu, příjezd/odjezd z hotelu

Ubytování  a s ním spojené stravování jsou na dovolené pro mnoho turistů právě tím stěžejním a také tím, co finálně ovlivňuje jejich dojem z prožité rekreace. To, jak luxusní ubytování si zvolíte, taktéž výrazně ovlivní celkovou cenu zájezdu. Zorientovat se ve změti ubytovacích kapacit a jejich úrovni mohou pomoci tzv. hvězdičky hotelu. 

Jak to chodí na Ruzyni

Chystáte se na svůj první let, již jste si prostudovali článek „Letím poprvé – co mám a nemám čekat?“, ale je na bíle dni, že každé letiště je trochu jiné, a tak si zde projděme, co očekávat od největšího českého letiště Praha Ruzyně.

Zpožděný let, co mám dělat a na co mám nárok?

Zpoždění, zrušení letu, odmítnutí přepravy, to vše vás při cestování  letadlem může potkat. Souhrnně se takovýmto situacím říká nepravidelnosti v letecké dopravě.

Transfery z/na letiště a služby delegáta

Pro přepravu mezi letištěm, Vaším bydlištěm a místem pobytu v cílové zemi se v žargonu cestovních kanceláří ustálil název transfer. Transfer znamená v obecné rovině přesun, převod, přenos a setkáte se s ním i v terminologii letecké (zde transfer znamená přestup a nutnost změny letadla).

Stravování na dovolené

Objednali jste si hotel se stravou a nevíte, co si představit po termíny all inclusive, polopenze, bufet, švédské stoly, pak čtěte dále. V každé  zemi platí jiné stravovací zvyklosti, které se týkají sortimentu stravy, ale i způsobu jejího podávání. Je dobré si předem zjistit, zda v hotelu vaří mezinárodní či lokální kuchyni, anebo kombinaci obojího. Většina čtyř a více hvězdičkových hotelů nabízí stravování formou bufetu (také známé jako švédské stoly), čili si každý volně vybírá co je libo.

Onemocnění / úraz na dovolené

Nikdo z nás si nepřeje a vlastně ani moc nepočítá s tím, že by se mu na dovolené něco mělo přihodit, ovšem vyloučené to bohužel není, a tak základní radou je sjednání pojištění. Vycestovat na zahraniční dovolenou bez pojištění je zbytečný risk, a platí to i o zemích Evropské unie.

Slovníček pojmů

Nerozumíte všem pojmům? Prohlédněte si slovníček pojmů a už budete rozumět každému z nich.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…