Změnit zemi:

Venezuela

Pestrost celého kontinentu na 912 050 kilometrech čtverečních

Venezuela, v jejímž čele se naparuje charismaticky ošklivý Hugo Chávez pyšně sedící na největších zásobách černého zlata na jihoamerickém kontinentu, se právě díky reprezentantu země stává čím dál více zemí kontroverzní. Přitom Venezuela ležící mezi Karibikem a rovníkem, na samém severu Jižní Ameriky, je jednou z nejpozoruhodnějších zemí světa. Strhující a neposkvrněné přírodní úkazy a skvosty tu najdete doslova na každém kroku. Je tu vše, nač si vzpomenete: bezmezné dešťové pralesy, nekonečné savany, nejvyšší vodopád světa, stepi a pouště, největší jezero celého kontinentu (Maracaibo), neprobádané bažiny, cestu si tu razí třetí nejdelší řeka, nechybí ani vrcholky And pokryté sněhem, sněhobílé pláže. Zapomenuté indiánské chýše střídá lesk i bída metropolitního Caracasu. Země s obrovským nerostným bohatstvím, kde velká část obyvatel (až 70 %) stále žije v alarmující chudobě. Země plná bláznivých lidí, jichž je tu na pět a dvacet milionů. . . a v neposlední řadě země doposud málo známá, která stojí za objevení.

República Bolivariana de Venezuela

Venezuela je federativní republika, oficiálně Bolívarovská republika Venezuela. Obyvatelstvo reprezentují ze 67 % mestici, 21 % tvoří potomci Evropanů, 10 % jsou potomci Afričanů a 2 % zbývají na domorodé obyvatele. Žije zde přibližně 200 000 Indiánů. Země se skládá z pevninské části a mnoha malých ostrovů v Karibském moři. Sousedí na západě s Kolumbií, na jihu s Brazílií, a na východě s Guayanou, jejíž západní polovinu si Venezuela nárokuje.
Asi třetinu HDP zajišťuje těžba ropy (okolo 80 % výdělku z exportu a více než polovinu příjmů státní kasy). Bohatství je velmi nerovnoměrně rozděleno a zůstává úzké, elitní skupině Vysoká zkorumpovanost, sociální a vzdělávací systém v dezolátním stavu nahrávají vysoké nespokojnosti obyvatel i enormní kriminalitě, která v zemi panuje a je stále na vzestupu. Západně, při hranicích s Kolumbií, operují kolumbijští povstalci a hrozí zde nebezpečí únosů.

Yankee Jižní Ameriky

O Venezuele se říká, že je to ta nejrozmanitější a nejautentičtější země Jižní Ameriky. Spojuje v sobě kouzlo tradičního, opravdu širokospektré přírody a moderní turistické infrastruktury. Koncem 15.století se zde objevil Amerigo Vespuci, kterému indiánská obydlí, stojící na kůlech ve vodách u dnešního Maracaiba, připomínala Benátky (Venezia) a zdrobnělina tohoto názvu pak dala jméno celé nové španělské kolonii.
Venezuela má však pouze poetické jméno, její historie je plná krve, katastrof a krutovlád - španělských i jiných. Roku 1821 byla Venezuela osvobozena ze španělských spárů Simonem Bolívarem zvaným El Libertador (Osvoboditel), avšak až do šedesátých let 20. století v této části světa klid nebyl, země byla zmítána převraty a vojenskými diktaturami. Současná levicová garnitura řeší problémy s drogami, závislost na těžebním průmyslu, četná důlní neštěstí a nehody a nešetrné kácení deštných pralesů.

Dovolená.cz