Změnit zemi:

Jamajka

Black ~ jedině černá

Černá, černá a zase černá…Jamajka je ta nejbarevnější černota na světě. Je to Afrika v Karibiku, povalující se mezi latinsko-americkou kulturou karibských vln, ale přesto je touho kulturou takřka nedotčená. Ostrovní Jamajka prošla bolestivou érou plnou despocie a násilí. Kryštof Kolumbus na zdejší břehy vystoupil kolem roku 1494, kdy byl ostrov osídlen mírumilovnými indiány – arawaky. Ostatně z jejich jazyka pochází i samotný název: Chamajka doslova znamená 'ostrov pramenů'.

Po památkách ani památky

Nejde jen o prameny, Jamajka je půvabný, přírodní a kompaktní celek. Místo vhodné pro ty, kteří nehledají koloniální a historické, stavitelské otisky, ale pro ty, kdož dokáží ocenit neporušenou přírodu a kdož se chtějí nevázaně bavit a užívat. Není tu snad ani jeden významnější stavitelský počin. Jamajka je zázrak, ale naturální. Je svěží, věčně zelená, kvetoucí, plná veselých lidí, vodopádů a rozeklaných pohoří.

Kořeny respektu

Jamajčané jsou doslova posedlí rovnoprávností, ohromný důraz kladou na "respect" a "roots", obé zdomácnělo jako pozdravy. Roots, v překladu kořeny, odkazuje na skutečné kořeny, na Afriku, odkud drtivá populace vzešla, odkud byla vyrvána a převezena právě na tento magický ostrov, aby zde v dobách minulých dřela na britských plantážích. Roots dnes odkazují na to, že (ostatně i v souladu s rastafariánskou vírou) by všichni lidé měli disponovat stejnými právy bez ohledu na národnost či rasu.

Drahý špás

Na druhou stranu, zde lze vypozorovat nedůvěru vůči bělochům, hraničící až s jistou nevraživostí, danou poměrně nedávnými vzpomínkami na otrokářský systém zavedený právě bílými tvářemi. Všudypřítomná je také představa, stejně jako ve většině zemí třetího světa, že každý turista oplývá neomezeným množstvím dolarů. Nutno zmínit, že Jamajka, jakožto důležitá turistická destinace, není rozhodně levná. Je to až ironické, když si představíte, že ceny jsou v letoviscích na dvojité úrovni cen ČR, a přitom 30 % obyvatel žije pod hranicí chudoby.

Doména britské panovnice

Jamajka je sice dnes nezávislým státem v rámci Britského společenství, tedy konstituční monarchií, kde hlavou státu je anglická královna, avšak HDP dosahuje pouhých necelých 4.000 dolarů na osobu. Krom turismu, který je velkým přispěvatelem do rozpočtu, se zde ve velkém těží bauxit – Jamajka je v podstatě celá bauxitová a většina ovoce jde na export.

Trefná iluze janovského synka

Kolumbus popisoval Jamajku jako nejkrásnější ostrov, který kdy viděl. Řekněme si však na rovinu, že Kryštof uneseně popisoval každé druhé karibské místo, kam ho před pár staletími nohy a španělské karavely zanesly, jako „ta nejkrásnější“, ale u Jamajky nebyl daleko od pravdy. Tento nevelký ostrov Velkých Antil je značně hornatý, avšak oplývá fotogenickými údolími, rozličným terénem a vzácnou vegetací.

Jamajka na Vás čeká!

Jako bonus je třeba přičíst velmi dobře vybavená letoviska pro turisty, které lemují celé pobřeží. Většina rezortů se nachází na severu, kde naleznete sněhobílé písčité pláže, vnitrozemí je charakteristické vápencovými plošinami, jeskyněmi a východ rámují 2256 metrů vysoké Modré hory (Blue Mountains) s nejvyšší horou Blue Mountain Peak.

Dovolená.cz