Praktické info o Jamajce

Z praktického soudku -Vstup do země

Čeští turisté sice na Jamajku vízum potřebují, ale na druhou stranu jsme zařazeni na list zemí, které podléhají zjednodušené proceduře. To v praxi znamená, že vízum lze získat přímo při vstupu do země, nejčastěji na letišti. Stojí 500 Kč a platí se buď v lokální měně, ale ponejvíce v amerických dolarech. Vízum je jednorázové a s maximální pobytem do 3 měsíců od vstupu do země.

Čas a nejlepší doba pro návštěvu

Čas, jak již bylo řečeno, je na Jamajce dosti relativním pojmem, ale oficiálně země rastafariánů spadá do časového pásma GMT – 5 hodin, což znamená, že v létě je třeba si posunout hodinové ručičky oproti našemu času o 7 hodin zpět a v zimě o šest hodin.

Na Jamajce lze trávit dovolenou celý rok, průměrné teploty se pohybují v rozmezí  od 26 do 30°C, v horách kolem 20°C. Vysoká sezona trvá od prosince do dubna. Nejde ani tak o počasí, ale o to, že v této době jsou ceny vyšroubované nejvýše. Období dešťů je aktuální ponejvíce pro severovýchodní část ostrova v době od května do listopadu, ale i tak se jedná o velmi krátké dešťové přeháňky, ponejvíce navečer.

Bezpečnost

Ano, Jamajka je „relativně“ bezpečná, to víme ze všech povšeobecných stránek a webů. Situace se má tak, že tato země je bezpečná, ale záleží jak kde. Známé turistické oblasti jsou stejně bezpečné jako ostatní turistické oblasti Karibiku a potažmo i světa, protože vláda dbá na to, aby se zdroji deviz (tj.platícím turistům) nepřihodilo nic zlého, jelikož si nechtějí ohrozit přísun finanční stravy. Generelně lze říci, že turistický sever a západ jsou bezpečné. Co se východní části ostrova týče, míra kriminality roste. Kingston, hlavní město, dokonce figuruje na seznamu 15 nebezpečných míst této planety. To by Vás však nemělo odradit od jednodenní návštěvy, jelikož i toto nebezpečí je relativní a při dodržování obecných bezpečnostních pravidel by vše mělo být v pořádku.

Měna a jazyk

Měnovou jednotkou je jeden jamajský dolar dělící se na 100 centů. Obvykle se setkáte s pojmenováním „jay“. Peníze je nejvýhodnější měnit v bankách. Oficiálním jazykem je angličtina, neoficiálním pak patois – těžko srozumitelný dialekt, čerpající z kreolské angličtiny, říznutý výrazy ze španělštiny a portugalštiny s reggae kadencí.

Pokračujte na:
Dovolená.cz