Jamajská hudba

Bez decibelu ani na krok

Hudba je na Jamajce tím nejcharakterističtějším. Zcela určitě více lidí zná Boba Marleyho než ostrov samotný. Hudba je zde všudypřítomná a prostupuje životem celého ostrova. Na plážích, v hotelu, na ulicích, v barech – všude buší muzika – calypso, soca a především reggae, proslavené Bobem Marleym, který se stal nejen hudební hvězdou, ale doslovnou ikonou země. Ale Jamajka není pouze o reggae, byť je to styl v těchto končinách dominující.

Vývoj reggae

Reggae je směs. Základem této směsky je rhythm a blues americké výroby, opepřené karibskou hudbou (kalypso, mento) a zvláště prvky původní africké kultury kreolského obyvatelstva. Tomuto polotovaru se již říká „ska“. A když vezmeme zpomalené ska, kde jsou vyzvednuty africké podtexty a rastafariánské texty týkající se koexistence člověka s přírodou, máme tu již reggae. Toto reggae, doslova „Reggae's „message“ – poselství v průběhu běhu času znárodnělo a stalo se doslova folklórem. A to nebyl čas pro nikoho jiného než Boba.

Legenda legend

Je to zvláštní, nikdo vlastně neví, kde přesně se Robert Nesta Marley narodil, ponejvíce se uvádí únor 1945. Zato všichni vědí, kdy zemřel - ve 36 letech, 11. května 1981. Černý den všech milovníků reggae, rastafariánství, ganji a nezapomenutelného muzikanta.

Začínal se skupinou The Wailin' Wailers, s níž také natočil věhlasný hit - No Woman No Cry. Byl na něj spáchán atentát, který přežil. Co autora nesmrtelných vypalovaček, jež si dodnes více jak čtvrt století po jeho smrti stále brouká celý svět, dostalo na kolena, byla rakovina, jež i kvůli své rastafariánské zarputilosti (nenechal se operovat) podlehl. I Shot The Sheriff, Jamming, Is This Love, Could You Be Loved, Buffalo Soldier a asi ponejvíce One Love spojují však do dnešních dnů všechny jeho příznivce.

Pokračujte na:
Dovolená.cz