Dovolenou jsme si letos kvůli krizi zkrátili či odpustili

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo v tiskové zprávě přehled o současném stavu průměrných mezd. Ve statistické analýze si ale všímalo i dalších trendů – přesčasů strávených v práci nebo toho, kolik jsem letos trávili dní na dovolené. Výsledky hovoří jasně – Češi si letos dlouhé dovolené vesměs nemohli dovolit.

Češi šetřili kde se dalo, vycestovali v červenci

Podle zprávy se citelně zvýšil počet odpracovaných hodin a oproti minulému měření se zvýšil i počet odpracovaných přesčasů (cca půl hodiny každý měsíc na jednoho zaměstnaného). Češi si kvůli finanční krizi nemohli dovolit ani neplacená pracovní volna ani stonání. Z dokumentu také vyplývá, že se zkrátila doba strávená na dovolené – v průměru o jeden celý den za rok. Češi letos houfně vycestovali především na začátku července, kdy byl víkend prodloužen o dva dny pracovního volna a kdy panovalo tropické počasí. Devítidenní dovolená nás v tomto období „stála“ jen tři neodpracované dny.

 

Dovolená nás baví víc, když v práci příliš nemeškáme

Dovolená navazující na státní svátky a prodloužené víkendy je dlouhodobým trendem. Lidé v jejím rámci často cestují na týdenní dovolené k moři, které považují za „plnohodnotné“, ačkoliv podle lékařů si tělo při změně prostředí odpočine nejdříve za deset, čtrnáct dnů. Češi se na kratších dovolených zregenerují, vrátí se opálení a vyčerpají si přitom jen pouhých pár dní.

 

 

Když si odpracujeme vše potřebné, odjedeme i na měsíc

Na delší pobyty (deseti a čtrnáctidenní) si naopak vybíráme libovolné termíny, které nejsou nijak vázány na státní svátky. Delší dovolené zvažujeme a bookujeme i půl roku či rok dopředu a o svém odjezdu dáváme v práci vědět s časovým předstihem. Stoupá přitom i trend dlouhé dovolené, v jejímž rámci „vypneme“ třeba na celý měsíc. Stále populární je v tomto ohledu kombinace delší dovolené u moře a delšího pobytu třeba na vlastní chatě nebo zimní pobyt v teplých krajích spojený s cestováním – např. po Indii. Na delší dovolené přitom odjíždějí podnikatelé a ti, kteří nejsou zaměstnáni v klasickém pracovním poměru.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…