Na dovolenou možná dostaneme dotace!

Eurokomisaři v tom mají jasno: Odjet relaxovat na dovolenou je právem každého – boháče, stejně jako chudáka. Z dovolené učinili lidské právo a pro chudé připravují dotace na cestování.

Dovolená už není výsadou ale právem

Schůzka ministrů Evropské Unie, kteří se cestováním, turismem a dovolenými zabývají, se nesla v jasném duchu: relaxace při cestování by měla být umožněna všem. Antonio Tajani, eurokomisař pro průmysl, který se cestováním také zabývá, rozpracoval koncepci, podle které už nebude cestováním možností jak trávit volný čas, ale doslova právem každého občana bez ohledu na jeho finanční možnosti.

Strategie podpory chudých občanů Evropské Unie – především seniorů a mládeže do 25 let – počítá s dotacemi, které Unie uvolní ze svého rozpočtu. Takovýto návrh však zatíží daňové poplatníky jednotlivých zemí o stovky milionů Eur ročně – každý takový výlet budou dotovat celými 30 %.

Senioři i postižení mohou vzít na dovolenou doprovod – ten dostane dotaci také

Vedle seniorů a mladých studentů budou moci vycestovat na dovolenou s dotací i lidé postižení (s doprovodem), či dokonce celé rodiny, které žijí prokazatelně v chudobě či ve ztížených sociálních podmínkách.

Návrh eurokomisařů už napadli mnozí politici a experti, který v něm ve ztížené době hospodářské krizi spatřují nereálný populismus. Program zahrnuje široké spektrum dovolených – od krátkých poznávacích výletů až po delší pobyty nedaleko moře. Eurodovolená se má až do roku 2013 testovat, poté se plánuje její rozšíření na běžný provoz. O dotaci na dovolenou si tak už brzy budou moci zažádat i Češi.

Nařízení z loňského roku byla smysluplnější

Před rokem posílila Evropská Unie práva cestujících např. při zpoždění letadel či při jejich úplném zrušení. V Amsterodamu zasedla komise pro řešení případných sporů mezi cestujícími a leteckými společnostmi, které také musejí být nově pojištěny proti úpadku. Zatímco loňská nařízení byla přijata s povděkem, aktuální „právo na dovolenou“ budí rozporuplné reakce.

 

www.lidovky.cz

 

Foto zdroj: www.prlog.org

 

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…