Školní prázdniny se možná budou přesouvat!

Evropská komise i Asociace cestovních kanceláří České republiky přišly s návrhem, jehož cílem je podpořit vyváženější zatížení turistických destinací během letních měsíců. Děti různých členských států by si tak pro vysvědčení mohly jít jak na konci května, tak i na konci července.

Návrh zlepšuje ekonomiku i dopravní situaci

Klouzavé prázdniny by se posouvaly po regionech či státech tak, že zatímco jedni by začínali v červnu a končili na konci července, druzí by mohli začínat až se srpnovými vedry a končit až poslední zářijový den. Dovolená by se upravila i učitelům a ve výsledku i rodičům dětí. Návrhy zohledňují především klimatické podmínky (příjemný červen a září jsou už považovány za mimosezóní měsíce), návrh by zlepšil i ekonomiku navštěvovaných oblastí a dopravní situaci.

 

Dovolená a letní studentské prázdniny rozložené na období červen – září, při zachování délky dvou měsíců, by uvolnila dopravní tepny, které se každoročně tvoří na nejvytíženějších dálnicích. Uvolnily by se i nejvyhledávanější ubytovací kapacity, které bývají dlouhé měsíce zarezervované, a tudíž nepřístupné. Rovněž oblíbené turistické cíle a památky by nezažívaly jen obrovský dvouměsíční nápor, který náhle zcela uvadne. Klouzavé prázdniny a dovolená rodičů rozložená do více měsíců by pomohla prodloužit plnou sezónu o celou polovinu – z ekonomického hlediska by se majitelům atrakcí či ubytovacích zařízení vyplatilo zkvalitňovat své služby a přijímat nové zaměstnance.

 

Finančně výhodná dovolená pro zákazníky je ale ve hvězdách

Asociace cestovních kanceláří ČR předkládá i finanční pozitivum. Dovolená rodičů s dětmi by mohla vyjít o poznání levněji, pokud by rodiny nemusely cestovat pouze v sezóně červenec a srpen, kdy jsou některé ceny až dvojnásobné. Otázku ale je, zda by v rámci celoevropských klouzavých prázdnin jednotliví podnikatelé ponechali finanční výhodu měsícům, které doteď byly mimosezónní nebo zda by se celé období červen – září zdražilo. Vyjet na levnou dovolenou k moři skutečně mimo sezónu by pak mohl být – např. pro seniory – opravdový problém.

 

www.ackcr.cz

 

Foto: Školáci, zdroj www.friedgator.com

 

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…