Islám v Maroku

Mírumilovné centrum islámu

Obyvatelé Maroka jsou téměř bezvýhradně (98 %) sunnitští muslimové, zbytek tvoří židé a křesťané. Dá se říci, že všichni spolu žijí bez náboženských či jiných neshod. V Maroku se islám ujal obzvlášť velkolepým způsobem. Schůze Konference islámských zemí se často pořádají právě zde. Islám je zde státním, oficiálním náboženstvím, kde významnou roli hraje král Mohamed, jakožto Vůdce věřících.

Vznik islámu

Islám je nejmladším náboženstvím, objevil se v oblasti Středozemního moře a velmi záhy se stal značně oblíbeným. Národy středního Východu a severní Afriky jej ihned přijaly, byť křesťanství se zuby nehty bránily po dlouhá staletí.

Zakladatelem islámu byl kupec Muhammad (v novodobé transkripci Mohamed) ze saudsko-arabského města Mekka, jenž byl vyvolen jako boží Prorok. Respektive cítil se jím, jelikož začal kolem roku 609 přijímat poselství od Boha a zapisovat si je do bloku, Ku´ránu (koránu), jenž se později stal islámskou biblí.

Pravidla islámu

Správný muslim musí dodržovat pět základních pilířů. Jsou jimi salat, hadž, sanm, zakat a šahada. Salat je motlitba, praktikovaná pětkrát denně. Motlitbám přechází rituální omývání, muslimové musí být obráceni směrem k Mekce (směr označuje v mešitě mihrab) a recitovat první súru koránu (Fatimu). Hadž znamená pouť do Mekky, kterou musí každý muslim alespoň jedenkrát za život vykonat (pokud mu to finanční situace dovoluje).

Sanm znamená půst při postním měsíci ramadánu, což je 9. měsíce lunárního kalendáře. Po celý měsíc je nutno dodržovat přísný půst a mezi východem a západem se zříci veškerých forem konzumace potravin, nápojů, cigaret a veškeré podoby sexuálního kontaktu. Zakat znamená dávání almužny chudým a Šahada je přijetí dikce, že není jiného boha než Alláha Mohamed je jeho Prorok.   

Islámský svět

V islámské společnosti zpravidla neexistuje rasismus, avšak jistá intolerance vůči tzv. dhimmí - křesťanům a Židům či jiným náboženstvím, které islám považuje za komunity na nižším stupni vývoje. Muslimové jsou nejrychleji rostoucím společenstvím na světě a v každé kulturní oblasti existují rozdíly v praktikování víry, na mnohých místech přetrvávají předislámské zvyky (např. ženská obřízka).

Pokračujte na:
Dovolená.cz