Změnit zemi:

Maroko

Úvodní pohled Markéty Kohoutové

″Splácejte dohromady Německo, Itálii a Švýcarsko a dostanete zemi o rozloze Maroka, ale ani tak nezískáte nic, co by připomínalo jeho různorodost. Mořské břehy obklopené bohatým rostlinstvem střídají pouště, široké lány zrajícího obilí malinká políčka kde se dodnes žne ubohá úroda srpem. Zemi, kde je 75 % žen negramotných /vyšší vzdělání ženy by bylo vážnou překážkou při sňatku; vzdělanou a sebevědomou ženu by si tady za manželku nikdo nevzal/, kde děti pracují i žebrají….ale evropský pohled může zkreslovat.

Maročané rozhodně nejsou nešťastní, chudí možná, ale nešťastní určitě ne. Původní obyvatelé v malých městech a vesnicích jsou velmi hrdí a nekradou. Slunce tady nesnesitelně pálí, ale sotva zapadne nebo se jen schová, je zima. Maroko je opravdu tak studená země s tak horkým sluncem, jak se o ní traduje.″

Země zapadajícího slunce

Marocké království (arabsky al-Maghrib, doslova „Západ“) je nejzápadnější výspou arabského světa. Rozkládá se na severozápadě Afriky, na ploše 446 550 kilometrů čtverečních. Jeho sousedé jsou Alžírsko na východě, španělské enklávy Ceuta a Melilla na severu a Západní Sahara na jihu.

Tu ale Maroko pokládá za své území, a tím pádem označuje za svého souseda vedlejší Mauretánii. Žije zde zhruba 32 milionů lidí, z nichž je polovina mladších 15 let. Mezi obyvatelstvem převažuje muslimské vyznání, proto se Maročan nikdy nedotkne ženy na veřejnosti, ale s mužem se klidně vodí v objetí.

Marokem křížem krážem

Jak je vidno Maroko je velmi pestrou a barvitou krajinou, která rok co rok získává na větší popularitě. Turisty sem láká nekonečná Sahara, kosmopolitní Casablanca, charismatická Marrákeš nebo největší turistické centrum země Agadir. Pokud máte více času a nechce se Vám povalovat se jen na splendidních agadirských plážích, vydejte se po stopách královských měst nebo do nejsympatičtějšího města země Chefchauenu, sedícího v horách Rifu.

Rozcestí kultur

Maroko je křižovatkou. Mísí se zde Evropa s Afrikou. Maroko je nebo spíš bývalo  úplně jiné než zturizované Tunisko a Egypt, byla to ještě na přelomu druhého a třetího tisíciletí skutečná a nefalšovaná „Arábie“, kde byl turista považován za Marťana, jak byl vzácný. Dnes už si země pomalu přivyká rostoucímu cestovnímu ruchu. Ostatně potenciál Maroka je nemírný. Země nabízí zasněžené vrcholky Atlasu jak dělané pro lyžování, v klikatém pohoří Rif si na své přijdou milovníci trekkingu.

Pobřeží se táhne přes tisíc kilometrů a neustále rostou nová a nová letoviska. Hlavní město Rabat je jedním z nejhezčích arabských měst na světě. Casablanca tak slavná, že podle ní byl natočen veleslavný film a Sahara je v těchto končinách dokonale písčitá, že se na místní duny jezdí dívat lidé z celého světa a většina filmových scén z pouští byla natočena právě zde

Dovolená.cz