Balení na cesty

V závislosti na cíli Vaší dovolené, je třeba měsíc až několik dnů před odjezdem začít s přípravami. Pokud míříte do exotických krajů, zjistěte si včas patřičná očkování, jež je třeba aplikovat s časovým předstihem.

kufrPlánování  cesty a dovolené

Dále zkontrolujte platnost pasu nebo jiného identifikačního dokladu. Drtivá většina zemí požaduje platnost dokladu minimálně ještě půlrok po opuštění jejího území.

Sjednejte si pojištění. Je možné, že je již v ceně zájezdu, nebo můžete mít pojištění společně s platební kartou. Tak či onak tento bod není radno podceňovat. Je možné si také pojistit zavazadla. Existuje dále pojištění úrazové, pojištění odpovědnosti, pojištění proti extrémním adrenalinovým sportům, pojištění na zpožděný let atd. Obecně  jsou v zahraničí nejdražší stomatologická ošetření, takže je vhodné před odjezdem navštívit zubního lékaře.

Co zabalit?

Skladba zavazadla hodně závisí na charakteru cesty a cíle. Na letní dovolenou s cestovní kanceláří toho moc nepotřebujete a většinou se můžete držet pokynů na cesty, které cestovní kanceláře posílají asi týden před odjezdem na dovolenou. Cenné předměty, peníze a doklady vždy ukládáme do příručního zavazadla, ať už při cestě pozemní nebo letecké. Stejně jako fotoaparáty, kamery a léky. Zbytek patří do kufru. Je doporučeníhodné si také přibalit šití a lékárničku, kde nechybí repelenty, opalovací prostředky, přípravky proti spáleninám atd.

Jako ochrana proti slunečnímu záření je vždy lepší vzít si oděv z přírodní bavlny než z umělého vlákna. Nezapomeňte také na sluneční brýle, pokrývku hlavy ale i teplejší oblečení se může hodit. Protože i počasí v tropech je někdy nevyzpytatelné. Když  už máte vše zabaleno, stačí jen zkušebně převážit zavazadla (při letecké dopravě) a zjistit v Pokynech na cestu detaily odjezdu/odletu. Pro mimopražské obyvatele většina cestovních kanceláří pořádá svozy na letiště.  

kufryJak zabalit?

Při cestování obecně je také důležité zavazadlo samotné a způsob uskladnění věcí v něm. Určitě si nezapomeňte přibalit drobné zavazadlo na malé výlety. Těžké věci ukládáme naspod zavazadla. Je dobré představit si, v jaké poloze bude zavazadlo nejdelší dobu a podle toho volit umístění pro tekuté předměty (kosmetika apod). Křehké věci je třeba vždy izolovat např. zabalit to oblečení, aby nedošlo k poškození při manipulaci se zavazadlem, která je specielně v letecké dopravě značně drsná. Veškeré tekutiny zabalte do igelitového obalu.

Pokud máte drahé a kvalitní zavazadlo, určitě si ho před odletem nechte zabalit v odletové hale, aby se Vám neponičilo. Zacházení se zavazadly v letecké přepravě je skutečně nevybíravé a prostředí, jímž zavadla putují mnohdy i špinavá. Většina evropských letišť poskytuje službu balení zavazadel do folie.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…