Jak to chodí na Ruzyni

Chystáte se na svůj první let, již jste si prostudovali článek „Letím poprvé – co mám a nemám čekat?“, ale je na bíle dni, že každé letiště je trochu jiné, a tak si zde projděme, co očekávat od největšího českého letiště Praha Ruzyně.

Ruzyně

Mezinárodní  Letiště Praha Ruzyně

Je po vídeňském letišti Schwechat největších leteckým uzlem ve střední a východní Evropě. Ročně jím projde více jak 11 milionů cestujících. Letiště je ve vlastnictví státu, jediným akcionářem je Česká republika - Ministerstvo financí.  

Běžný  provoz na Ruzyni

Letiště  Ruzyně má 3 terminály. Terminál Sever 1, Sever 2 a Jih (někdy označovaný jako Terminál tři), tento je však určen k odbavování soukromých a vládních letů, čili se běžného cestujícího příliš netýká. Zásadní  je pro Vás tedy informace, z jakého terminálu odlétáte. Nově postavený terminál Sever 2 jsou určen pro lety do států Evropské unie v rámci Schengenského prostoru. Původní terminál Sever 1 slouží pro zbytek světa.
Po příjezdu na příslušný terminál si buďto vyzvednete letenku u přepážky cestovní kanceláře či agentury (v případě, že ji ještě  nemáte), v opačném případě můžete zamířit přímo k odbavení. Na velkých světelných tabulích si vyhledáte svůj let a u něho jsou uvedeny čísla přepážek, kde je let odbavován.

TerminalU přepážky (check-in) předložíte letenku a cestovní doklad (pas nebo občanských průkaz). Zavazadla, která chcete přepravit v zavazadlovém prostoru, položíte na pás, kde jsou opatřena etiketou, zvážena a odeslána. Check-in agent (pracovník na přepážce) Vám vystaví palubní vstupenku, kde je vyznačen čas a místo nástupu do letadla a číslo sedadla v letadle. Na zadní stranu palubní vstupenky Vám přilepí tzv. baggage tag – lístek od odbaveného zavazadla, kterým se musíte prokázat při jakékoli následné reklamaci.

Po odbavení  následuje pasová kontrola a jste vpuštěni do vnitřního prostoru letiště, kterému se říká special restricted area (SRA). Zde jsou k dispozici restaurace, bary, duty free obchody a celá řada zábavních možností závisející na velikosti a vybavenosti letiště. Zpravidla 30 minut před odletem začíná nástup do letadla. Na palubní  vstupence máte vyznačeno číslo Gatu, kterým se na příslušný let nastupuje.
Ještě  než jste vpuštěni do gatu, na Terminálu Sever 2 ještě  před vpuštěním do celého komplexu SRA, se musíte podrobit bezpečnostní  kontrole. Projdete detekčním rámem a Vaše příruční zavazadla jsou zrentgenována. Někdy bezpečnostní pravidla stanoví, že je třeba se i zout a vyjmout notebook. Poté již jste způsobilí nastoupit do letadla.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…