Stravování na dovolené

Objednali jste si hotel se stravou a nevíte, co si představit po termíny all inclusive, polopenze, bufet, švédské stoly, pak čtěte dále. V každé  zemi platí jiné stravovací zvyklosti, které se týkají sortimentu stravy, ale i způsobu jejího podávání. Je dobré si předem zjistit, zda v hotelu vaří mezinárodní či lokální kuchyni, anebo kombinaci obojího. Většina čtyř a více hvězdičkových hotelů nabízí stravování formou bufetu (také známé jako švédské stoly), čili si každý volně vybírá co je libo.

kuchar

Typy stravovacích programů

U velké části jak bufetů, tak stravování formou (servírované) polopenze či plné penze nebývají nápoje zahrnuty v ceně. Menu stravování znamená výběr hlavního jídla z několika možností, avšak nečekejte pestrost menu v klasických restauracích. Program all inclusive (v překladu: vše zahrnuto) se liší hotel od hotelu, ale zpravidla platí, že veškerá jídla a nealko pití bývá zahrnuto. Konzumace tedy není limitována. V dražších hotelech vyšší kategorie (4 a 5 *) bývají někdy také zahrnuty alkoholické nápoje. Jejich konzumace je časově omezena –například v době 10.00–23.00 hodin. All inclusive může a nemusí zahrnovat občerstvení, bary a restaurace na pláži nebo pokojový minibar. Vše, co není zahrnuto, je možno dokoupit za místní měnu, nebo si nechat připsat na účet a zaplatit při ukončení pobytu. Vždy se řiďte informacemi konkrétního hotelu.
Bohatost a pestrost nabídky - ať už u jakéhokoli typu stravování  - většinou odpovídá kategorii hotelu. Například v období mimo hlavní sezónu se občas u hotelů střední kategorie stává, že pro nízkou obsazenost hotelu není připraven bufet, ale jídla jsou servírována.

Cestovatelům náročným na jídlo, lze doporučit pobyt pouze se snídaní a na obědy a večeře chodit do místních restaurací. Je to mimo jiné i dobrý způsob, jak více poznat zemi, její obyvatele, mentalitu a gastronomickou stránku. Pro takový druh pobytu cestovní kanceláře nabízejí pobyty pouze se snídaní, která může být formou bufetu nebo kontinentální. Bufet je volný výběr a kontinentální typ snídaně znamená velmi jednoduchý koncept zahrnující kávu nebo čaj, pečivo, máslo a marmeládu, s minimálními obměnami.

Můžete si také objednat dovolenou bez stravování, což v praxi znamená ubytování ve studiu nebo apartmánu s možností vlastního vaření. Ubytovací kapacita disponuje buď jednoduchou kuchyňkou nebo jen kuchyňským koutem, který je velmi spartánsky vybaven (jednoduchý vařič, lednička, omezený sortiment základního nádobí).  

jidloČasový harmonogram stravování a žaludeční potíže

Stravování  se obvykle kryje s počtem nocí. To znamená, že při osmidenním pobytu, strávíte v hotelu 7 nocí a máte nárok na 7x stravování dle zaplaceného programu. Čerpání prvního a posledního stravování závisí na příjezdu/odjezdu. V případě například zpožděného letu, nelze uplatňovat nárok na zmeškanou stravu (opět záleží na benevolenci hotelu).

Do čím exotičtější země se vypravíte, tím více se bude lišit strava, její  ingredience, gastronomické návyky či hygienický standard. Exotická koření, oleje a zvláštní kombinace přísad si ne vždy musí porozumět s Vaším žaludkem. Přičteme-li k tomu, ještě výraznou změnu klimatu, dlouhý let, silné slunce a další faktory, je nasnadě, že se může projevit únava, bolest hlavy nebo střevní potíže. V tomto případě je nejvhodnější vyhledat místního lékaře (přes delegáta CK), který doporučí vhodný lék. Většina evropských prášků proti průjmu, či jiným střevním a žaludečním komplikacím nebývá účinných a rozhodně uděláte lépe, když si koupíte v místní lékárně tamější produkt.

Ve velké  části světa (např. i v jižních zemích Evropy) je kohoutková voda určená pouze na vaření. Pitnou vodou je nutno zakoupit v místních obchodech nebo hotelu. Nedoporučuje se rovněž konzumace nápojů s ledem, jež je připravován z kohoutkové vody. Zmrzlina, neloupané ovoce myté ve vodě z vodovodního řádu mohou být též rizikové. Vše záleží na destinaci a síle Vašeho žaludku.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…