Ubytování, hvězdičky hotelu, příjezd/odjezd z hotelu

Ubytování  a s ním spojené stravování jsou na dovolené pro mnoho turistů právě tím stěžejním a také tím, co finálně ovlivňuje jejich dojem z prožité rekreace. To, jak luxusní ubytování si zvolíte, taktéž výrazně ovlivní celkovou cenu zájezdu. Zorientovat se ve změti ubytovacích kapacit a jejich úrovni mohou pomoci tzv. hvězdičky hotelu. 

Dubai

Co to jsou hvězdičky hotelu?

Úkolem tzv. hvězdiček hotelu je vymezit kvalitu ubytování. Je to sice dlouhodobě ukazatel nejznámější, ale také stále poněkud vágní, jelikož neexistuje jednotná mezinárodní klasifikace, jež by byla celosvětově závazná. Jen tak například běžnou praxí, že velké hotelové řetězce používají samy své vlastní manuály poplatné sice celosvětově, ale jen pro daný řetězec.

Samostatné  hotely se stávají členy různých sdružení a profesních organizacích cestovního ruchu a na  základě toho získávají hvězdičky. Postup je takový, že hotely jsou hodnoceny členy daného profesního svazu dle toho, jak splňují předepsané podmínky. Následně může hotel získat příslušný počet hvězdiček plus oficiální certifikační znak se jménem hotelu, logem příslušné autority. Tato klasifikace však není povinná ani závazná. Svou vlastní klasifikaci mají i mimo jiné cestovní kanceláře nebo aerolinky. K tomu existuje ještě národní klasifikace (avšak dobrovolná taktéž).

Počet hvězdiček by měl být ukazatelem a vodítkem k tomu, jaký rozsah služeb a v jaké kvalitě se Vám dostane. Jde třeba o velikost pokoje, jeho vybavení, úroveň zabezpečení, frekvence výměny lůžkovin a ručníků, úroveň a rozsah stravování, bohatost bufetu. Dále další prémiové služby jako bazén, fitness, masáže, sauna (wellness centrum), klimatizace, konferenční prostory, lokalita a mnohé další.

Vzhledem k tomu, že udílení hvězdiček je v drtivé většině případů (krom řetězců) v kompetenci národní sdružení a svazů, je nasnadě, že hvězdičkový standard obvykle nesnese velké mezinárodní srovnání, jelikož se vše odvíjí od úrovně dané země. Čtyř hvězdičkový hotel v Egyptě bude tak mít odlišnou kvalitu od čtyřhvězdičkového hotelu v Marbelle ve Španělsku. Počet hvězdiček proto berte jen jako určitý návod, jak si daný hotel stojí v konkurenci s ostatními v lokalitě. Krom výše uvedeného v celé řadě méně rozvinutých zemí zcela chybí jakýkoli dozor a autorita, které by nad „hvězdičkováním“ (přidáváním hvězdiček apod.) dohlížely. Lépe uděláte, když si spíše přečtěte na internetu recenze od cestovatelů.

Hotely podle hvězdiček  

* Basic - Základ
Velmi prosté objekty, se studenou tekoucí vodou na pokoji, koupelnou obvykle na patře (někdy i WC). Nejzákladnější hygienické potřeby jako ručník a mýdlo jsou k dispozici pro každého hosta. Recepce nabízí možnosti úschovy cenností a společenskou místnost.  

** Tourist – Turistická třída
Turistická třída. Jednoduché ubytování, jež by mělo být ensuite (WC a koupelna v pokoji). Dále na pokoji má být lampička, stůl, možnost sezení, nápojové sklo ovšem bez minibaru, nicméně nápoje jsou k dispozici v prostoru recepce. Tyto objekty zpravidla disponují účelným vybavením a jednoduchým rozsahem stravování  

***  Standard
Běžný standard. V pokoji naleznete stojánek na zavazadlo, skříňku/zásuvku, ručníky, osušky, zrcadlo, nápojové sklo (někdy minibar, ale nemusí být), dále TV. Stravování by mělo být bohatší oproti tourist.

****  First Class – První třída
Kvalitní ubytování s nadprůměrným vybavením a službami. Všechny pokoje disponují WC, sprchou nebo vanou, Tv, telefonem, minibarem, recepce funguje 24 hodin denně, měl by být k dispozici room service (donáška jídel a pití na pokoj). Dále nadstandardní služby jako větší sejf na recepci, směnárna, možnost platby kartou, praní a žehlení pro hosty, snídaňový bufet a lobby prostory (společenská místnost a přijímací hala).

Hotel***** Luxury  
Luxusní hotely pro náročnou klientelu s nadstandardním vybavením a službami jako např. župany na pokoji, fén, kompletní jídelní servis, min. 2 restaurace, hotelový bar. Pět hvězdiček mají pouze hotely. Pensiony, motely a hotely garni (neposkytující kromě snídaně další jídlo) mohou mít maximálně čtyři hvězdičky.  

Běžná škála hotelů rozeznává těchto pět kategorií, ovšem na světě existují i šestihvězdičkové a sedmihvězdičkové hotely – specialita Dubaje a Spojených Arabských Emirátů (např. superluxusní dubajský hotel Burj Al Arab).

Druhy ubytovacích kapacit

Výběr druhu ubytování však není jenom o hvězdičkách, hodně  jde také o typ ubytovací kapacity, kterou byste měli vybírat podle vlastních preferencí a zamýšleného stylu dovolené.  

HOTEL
Hotely zpravidla mají centrální budovu a k tomu mohou mít další vedlejší budovy (depadence, vily, bungalovy). Pokoj může být umístěn v hlavní ale i ve vedlejší budově, v bungalovu nebo ve vile v areálu hotelu. Vyberete-li si hotel v centru je třeba počítat s tím, že může být rušný. Hotelové ubytování bývá nejdražší a disponuje také zpravidla nejvyšším komfortem.

APARTHOTEL
Ubytování  v aparthotelu skýtá více soukromí než hotel samotný a výhodou je, že můžete využívat (někdy jen vybrané) hotelové služby (např. recepci, bar, restaurace, bazén apod.). Služby poskytované v aparthotelech či vilách bývají nižší úrovně než v hotelech samotných.

VILA
Skýtá  také více soukromí, a to při vyšším standardu i nádechem romantiky. Vily bývají roztroušeny po tropických zahradách a někdy disponují možností vaření. U některých vil je k dispozici bazén a některé služby hotelového typu.

PENSION /APARTMÁN / STUDIO
Jednodušší  a účelné ubytování ve standardních pokojích bez nebo s možností vaření. Pensiony mohou být bez stravování, nebo jsou jídla podávána v centrální jídelně. Rozdíl mezi apartmánem a studiem je ve velikosti. Studio je jedna místnost, apartmán dvě a více. Studia a apartmány disponují kuchyňkou a ledničkou, zatímco penziony nikoli.

NO NAME HOTELY
Narazíte-li na báječnou nabídku v akci s hodně lákavou cenou a poznámkou no name 3* hotel, pak to znamená, že vlastně jedete tak trochu na blint a předem nevíte, kde budete bydlet. Garantována je však úroveň (tj. počet hvězdiček), popřípadě stravovací plán a další služby uvedené v dané nabídce (transfery, pojištění, služby delegáta atd.).

Jméno vašeho ubytovacího zařízení se většinou dozvíte až po příletu od delegáta. Takto označené nabídky bývají cenově zvýhodněny a cestovní kancelář si vyhrazuje právo ubytovat Vás tam, kde má zrovna volnou kapacitu s dodržením zaplacené kategorie. Může to být volba stejně ošemetná, jako výborná.  

HotelDélka pobytu

Podle mezinárodních ujednání se můžete do pokoje nastěhovat (check-in) v den příjezdu nejdříve ve 14.00 hodin. Opustit (check-out) hotel musíte v den odjezdu, a to do 12.00 hodin (v některých případech do 10.00 hod.). Časný příjezd či pozdní odjezd neopravňuje k delšímu užívání pokoje. Eventuelně se lze individuálně domluvit s recepcí (spíše v malých hotelech a při nízké obsazenosti, mimo sezónu). To poté závisí zcela na benevolentnosti osoby na recepci a zpravidla je spojeno s poplatkem. V hotelové terminologii se předčasnému nastěhování říká „early check-in“ a pozdějšímu opuštění pokoje „late chek-out“.

Délka pobytu se počítá včetně času, který strávíte na cestě, tj. včetně prvního a posledního dne. Pro kalkulaci ceny zájezdy je směrodatný počet nocí, čímž se rozumí ubytování v době od 14.00 hodin do 10.00 hodin následujícího dne.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…