Změnit zemi:

Dominikánská republika

Malé Španělsko

„La Espaňola“ (malé Španělsko), tak pojmenoval Kryštof Kolumbus nově objevený ostrov, který mu připadal náramně podobný zemi jeho sponzorů, kteří mu plavbu umožnili. Později se pro ostrov vžil název Hispaniola. Dominikánská republika se rozkládá ve východní části ostrova Hispaniola, který je součástí souostroví Velké Antily v Karibském moři.  Hispaniola je druhým největším ostrovem v Karibiku, hned po Kubě. Rozloha země čítá 48 734 kilometrů čtverečních a zaujímá dvě třetiny ostrova, zbylých 27 750 kilometrů čtverečních patří státu Haiti, nejchudší zemi západní polokoule.

Západ vs. Východ

Hispaniola má poutavou historii. Sibonejové, původní etnikum, bylo vytlačeno taínskými indiány z kmene Aravaků. Po letech rozbrojů mezi západem a východem byla na východní části ustanovena Dominikánská republika, která roku 1844 vyhlásila nezávislost. Dlouhá desetiletí se nová země potýkala se zkorumpovanými režimy a až s příchodem prezidenta Fernandeze se situace ustálila.

Rozmanitý kraj

I přes malou rozlohu Dominikánská republika nabízí pestrý povrch, od vyprahlých savan, horských oblastí a vysočin, po mangrovové bažiny porostlé bujnou vegetací pralesa. V pohoří Cordillera Central se naparuje do tří kilometrové výše nejvyšší hora země Pico Duarte (3 175 m n.m.). Kolem vápencových útesů byl objeven jantar, který dal jméno celému místnímu pobřeží – Costa del Ambar. V údolí Cabao se produkuje majoritní podíl zeleniny a ovoce a také výborný tabák. Kolem toků řek Nagua a Yuna jsou velká rýžová pole a chová se zde poměrně vzácný hovězího dobytek.

Napříč ostrovem

Turistická centra se prostírají podél krásných pláží, které měří celkem přes 1500 kilometrů. Mnoho z nich je dosud turisticky neposkvrněno cestovním ruchem. Ty naopak turisticky proslavené jsou Playa Dorada, Playa Sosúa, Playa Cabarete, Playa Las Terrenas, Playa Boca Chica, Playa Juanillo. Jižní pobřeží je plné zátok, nachází se zde distrikt hlavního města Santo Domingo. Zbytek země je rozdělen do dalších 29 provincií a zhruba deset procent území je tvořeno rezervacemi a národními parky. Nejnižším bodem je solné jezero Enriquillo, jehož hladina se nachází 44 metrů pod úrovní moře.

Dovolená.cz