Praktické rady

Vstupní a celní náležitosti

Cestovatelé držící český cestovní pas nepotřebují vízum, stačí turistická karta, která je k dostání za deset amerických dolarů na letišti. Generální konzulát Dominikánské republiky sídlí v Praze v Dejvicích na adrese: Nad Strakovkou 2291/9, Praha 6, 160 00.

Co se týče celních omezení, bezcelně je možno do země přivézt 200 cigaret nebo 50 doutníků, litr tvrdého alkoholu, maximálně 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, věci pro osobní potřebu v přiměřené míře a dárky do hodnoty 1000,- USD. Vývoz a dovoz dominikánského pesa je zakázán. Tabu je rovněž vývoz nezpracovaného zlata a minerálů, včetně larimaru a jantaru a korálů. Při odletu se platí odletová taxa ve výši 20 USD,  je nutné mít sumu přesně a v USD.

Čas, měna, klima

Časový rozdíl vůči České republice je mínus 5 hodin v zimě, mínus šest hodin v době letního času. Dominikánskou měno je peso (RD$, DOP), které se dělí na 100 centavů. Směnit peníze mimo velká centra bývá problém, stejně tak bankomaty jsou výhradně ve velkých městech nebo turistických centrech. Srpen a září hrozí tropické cyklony, proto se hlavní sezona koncentruje do období listopad až duben, kdy panuje jasné, slunečné počasí.

Bezpečnost, zdraví, odlišnosti

Dominikánská republika je poměrně bezpečná, ke standardu patří drobné krádeže. Je nutné se vyvarovat návštěv chudinských čtvrtí, kde hrozí skutečné problémy. Dominikánská republika stále považovaná za významné překladiště drog, zejména odsud proudí kolumbijský kokain na severoamerický trh. Přes všechny svody není od věci mít na paměti, že za držení či pašování drog bývají nejvyšší tresty. V zemi je mimo jiné poměrně vysoké procento populace nakaženo virem HIV. Kromě AIDS zde není nouze ani o jiné pohlavně přenosné choroby. Co se očkování týče, není žádné povinné. Doporučuje se ochrana proti malárii a očkování proti žloutence typu A a B, tyfu a tetanu.

Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ, používají se americké typy zásuvek. Občas dochází k přerušení dodávek elektrické energie. Roaming funguje bezproblémů a pro kontakt s českým zastupitelským orgánem v zemi je třeba se vydat do Santo Dominga. Honorární konzulát České republiky se nachází na adrese: Avenida Bolívar 830, La Esperilla.

Pokračujte na:
Dovolená.cz