Kuchyně - jídlo a nápoje

Místní speciality

Místní kuchyně je gastronomickou směsí koloniální, africké a indiánské kuchyně. Výsledkem je barvitá kuchyně, která je charakteristická aromatickým kořením a sytostí. Významnou roli hrají fazole, rýže, ryby, mořské plody a zelenina. Co se masa týče dominuje drůbeží, skopové, vepřové. Dušené hovězí maso s černými fazolemi a rýží (La Bandera Dominicana), doslova v překladu Dominikánská vlajka je považována za národní jídlo. Pojmenování pramení ze shodnosti s barvami skutečné dominikánské vlajky. Kreolské jídlo (comida criolla) tvoří směs masa s rýží, ale s jiným druhem fazolí.

Španělské vlivy zastupuje pokrm zvaný locrio, což je obdoba španělské paelly, ale s použitím místních surovin. Ryby (pescado) si můžete dát na všechny způsoby – smažené, grilované, v kokosovém mléku.V nabídce figurují makrely, humři, tresky, sledi, garnáti, ústřice, kalamáry, ochucují se kari, chilli, česnekem, cibulí, limetkami. Jako příloha se podávají banány a ještě častěji smažené batáty, někdy v troj-obalu, do kterého se přidává místo piva rum. Typickou večeři představuje mangú, banánové pyré smíchané s cibulí, olejem a podávané se šunkou a sýrem.

Dezerty a pití

Co se dezertů týče převládají zase banány na sladko polévané různými omáčkami. Typické jsou: rýžový pudink (arroz con leche), karamelový krém (dulce de leche), mangový koláč nebo sladká kokosová pasta. Ovoce je dostání v hojné míře jak se sluší na tropickou zemi, mezi nejběžnější patří banány, melouny, papája, ananas, citrusové plody, guanábana, jagua, limoncillo připomínající hrozny. V horkých zemích je třeba dbát na pitný režim více než obvykle, k tomuto účelu dobře poslouží stoprocentní ovocné džusy, kterým se zde říká jugo de a připojuje se název ovoce, ze kterého byly získány.

Výborné je také mléko z kokosových ořechů. Nealko limonády jako cola, fanta, mirinda, seven up jsou označovány jako refrescos, zatímco za termínem batidas stojí ovocné mléčné koktejly, z ledové tříště, mléka a ovocné šťávy. Je třeba si dávat pozor na led v nápojích, který může být zdrojem nákazy, jelikož je vyráběn z kohoutkové vody. Národním nápojem je bílý rum (blanco), jenž tvoří základ různých známých koktejlů. Dominikánskou specialitou je „Mama Juana“, směs červeného vína, rumu a medu, okořeněná bylinkami a kůrou ze stromu.

Pokračujte na:
Dovolená.cz