Změnit zemi:

Jordánsko

Jordánské hašimovské království

Jordánsko neboli plným názvem Jordánské hašimovské království je blízkovýchodní zemí s dlouhou historií. Někde v těchto končinách se odehrávaly biblické příběhy, tudy vedl Araby legendární Lawrence z Arábie a zde se také nachází přesolený zázrak Mrtvé moře.

Jordánsko je jednou z nejrozvinutějších zemí regionu, bohužel leží v politicky nestabilní oblasti, což dokáže řadu turistů od cesty odradit. Jeho sousedé jako ze západu Izrael, z východu Irák se Saudskou Arábií a ze severu Sýrie reputaci nepřidávají, přestože je Jordánsko již padesát let stabilní a bezpečnou zemí.

Cíle turistů v zemi

Před těmi zmiňovanými padesáti lety nebylo celé Jordánsko více než zemí kočovných beduínů a pouště.  Dnes zde žije na pět milionů obyvatel a země se chlubí nejevropštějším městem arabského světa – metropolí Ammánem. Dále splendidním, přístavním a dovolenkovým městem na jihu Aqaba. Cestovní ruch kvete i u břehů slavného Mrvého moře, kam lidé přijíždějí za léčebnými kůrami, a nejnavštěvovanější památkou je pochopitelně skalní růžové město Petra.

Jordánsko v kostce

Většinu území Jordánska o rozloze 97 740 kilometrů čtverečních pokrývá kamenitá poušť, kterou protéká slavná řeka nadějí Jordán, jež ústí do Mrtvého moře. Do roku 1989 byl k území ještě počítán Západní břeh Jordánu, který dnes spadá do palestinské samosprávy. Populace království čítá cca 5,7 milionů převážně usazených beduínů.

Najdeme zde také četné uprchlické tábory Palestinců, kteří sem unikli během válek po vzniku Izraele. Úředním jazykem je arabština a velmi rozšířená je angličtina. Země se člení na 8 guvernorátů a platí se zde jordánským dinárem (JOD), který je dlouhodobě stabilní měnou s vysokou směnnou hodnotou (zhruba odpovídá euru).

Od Mojžíše ke království

Od počátků bylo území dnešního Jordánska dějištěm velkých událostí. Kráčel tudy Ježíš, Mojžíš i Abrahám. Stejně jako Mohamed či Jan Křtitel. Po skončení prvního světového konfliktu bylo dnešní Jordánsko součástí mandátního území Palestina spravovaného Brity, posléze byl vyčleněn emirát Zajordánsko a po vypršení mandátní smlouvy vzniklo v roce 1949 nezávislé Jordánské království.

Roku 1994 byla uzavřena mírová smlouva s Izraelem a Jordánsko je tak jednou z mála zemí, kam můžete vstoupit s izraelským razítkem v pase a spolu s Egyptem jediným arabským státem, s nímž má židovský stát otevřené hranice.

Země kultury

Hudební, literární a umělecké tradice zdejšího regionu jsou velmi bohaté. Roku 2002 byl Ammán prohlášen Městem kultury. Ani gastronomická stránka zde není chudá.  Alkoholické nápoje jsou k sehnání poměrně bez problémů. Tradiční jordánskou lihovinou je arak a jí se tu rukama.

Dovolená.cz