Doprava a vstup do země

Kudy do království

Jordánsko je relativně vyvinutá země, které ubírá na kreditu a dopravní dostupnosti pouze sousedství s problematickými zeměmi. Z toho plyne, že dostat ze do země jinak než letecky není úplně jednoduché, ale na druhou stranu ne nemožné a pro dobrodružné povahy tento postup lze i doporučit. Mezinárodní lety končí obvykle na ammánském letišti Queen Alia, odkud to je čtyři hodiny jízdy autem do Aqaby.

Do Jordánska po zemi

Vstoupit na území Jordánska můžete několika způsoby. První variantou je plavba trajektem z Egypta (z přístavů Nuweiba či Taba), který vyjde zhruba na 50 dolarů, ale je zhusta nespolehlivý. S Izraelem jsou v současné době otevřeny tři hraniční přechody: poblíž Ammánu (45km): King Hussein Bridge - Allenby Bridge dále  Aqaba - Eilat na jihu země a Sheikh Hussein.

Pro Evropana je hraniční přechod do Saudské Arábie vyloučen a irácko-jordánská hranice je dle posledních informací uzavřena. Zbývá tak vstup ze Sýrie, který bývá až na fronty a někdy zbytečné formality možný.

Formality vstupu

Všichni turisté podléhají vízové povinnosti. Vízum lze získat na hraničních přechodech a rovněž na mezinárodním letišti v Ammánu. Platí se buď v amerických dolarech ($14) nebo jordánských dinárech (JD 10). Skupina pěti a více osob je od víza osvobozena.

Při výjezdu ze země je nutné zaplatit tzv. exit fee (výjezdní poplatek), který činí 5JD nebo$7.
Návštěvníci přijíždějící do oblasti Aqaba (ať už z Izraele, Saudské Arábie nebo Egypta) a hodlající zemi opustit stejným přechodem jsou taktéž osvobozeni od placení víza. Je jim uděleno Aqaba Special Economic Zone Authority (ASEZA) vízum.

Pohyb po Jordánsku

Silniční systém je kvalitní a rozsáhlý, značení je výborné a bilingvidní (arabsky a anglicky). Riziko představují ještě některá nevyčištěná minová pole, která jsou většinou označena lebkou a zkříženými hnáty. Železniční doprava je velice omezená, turisté zpravidla využívají pouze trasu Ammán – Damašek, jež operuje jednou týdně.

Nebo turistický vláček jezdící mezi Aqabou a pouštní oblastí Wádí Ram. Rozhodně lze dopručit autobusovou dopravu, která je rychlejší a spojuje všechny části země. Z Ammánu je autobusové spojení do Damašku (cca 7 hodin), Bagdádu (14 hodin), Rijádu (24 hodin). Nepřímé spojení je do Jeruzaléma, přímý spoj vede z Aqaby do Eilatu. Kyvadlová autobusová doprava funguje mezi Aqabou a Káhirou. Taxislužba je dostupná a relativně levná, lze ji využít i k přepravě na delší vzdálenosti ve formě tzv. sběrných taxi.

Pokračujte na:
Dovolená.cz