Legenda Lawrence a trocha dějin

Filmová předloha s modrýma očima

Winston Churchill o něm řekl, že je to jedna z největších postav 20.století. Dobrodruh, voják i oxfordský vědec pohlcený arabskou tematikou. Plukovníka Thomase Edwarda Lawrence by však zřejmě mnoho lidí neznalo, kdyby nebylo režiséra Davida Leana, který podle jeho příběhu natočil slavný film Lawrence z Arábie. Postavu Lawrence fenomenálně ztvárnil Peter O'Toole, který měl stejně modré oči a ostře řezané rysy jako sám dobrodruh Lawrence.

Arabské povstání proti Osmanům

Píše se rok 1916 a v jižních provinciích Osmanské říše vypuká arabská vzpoura proti Turkům. Britové bojující proti Osmanům Araby tiše podporují a rozený Velšan, dobrodruh a arabista plynně hovořící arabsky se jim náramně hodí do krámu. Zkušený plukovník Lawrence je vyslán do hor západní Arábie, aby vedl skupinu beduínských bojovníků.

Stává se přítelem a rádcem Husajnova syna Fajsala. Klíčové bitvy se vedou v dnešní turistické oblasti Wadi Rum (cca 50 kilometrů od Araby) a také na území Sýrie, kde se jim podařilo vyhodit do vzduchu železniční trať. Těmito místy o necelých sto let později se bude znovu cestovat na trase Ammán – Damašek.

Blízkovýchodní vůdce

Lawrence měl rozsáhlé znalosti o arabské kultuře a prostředí, už jako student se zúčastnil několika pobytů v Arábií. Jako voják neměl však skoro žádné zkušenosti, nicméně vyvinul strategii partyzánské války, jež se pro beduíny ukázala náramně účinnou. Napadli vodovody, dynamitem zničili jedinou železniční trať a roku 1917 obsadili přístav Aqaba. O neceelý rok později povstalci vítězoslavně vstupují do Damašku.

Po pádu Osmanského obra převzala vládu nad Palestinou Velká Británie a vytvořila Transjordánsko. Slib Britů, že dají Arabům nezávislost, zůstal nevyslyšen a jako cenu útěchy dostal král Fajsal do správy Sýrii. Z celé akce se tak vyklubala pěkná levota a Britové s Francouzi si území Sýrie, Libanonu a Palestiny v podstatě rozporcovali jako koláč.

Triumfální návrat

Po návratu do Británie byl Lawrence oslavován jako hrdina a tisk o něm psal jako o nekorunovaném králi Arabů. Jeho snahy prosadit arabskou nezávislost nepadly na úrodnou mez a Lawrence trpěl výčitkami svědomí a nepřevzal žádné z ocenění či vyznamenání. Navázal melancholické přátelství s G.B.Shawem a relaxoval při rychlé jízdě na motorce, což se mu stalo osudným.  

Po těžké havárii se už k životu neprobral a za týden zemřel v nemocnici. Toto z něho paradoxne učinilo ještě větší legendu a mýty o něm jsou dodnes živé. Jeho domek kousek od města Dorchester je stále plný turistů a jeho obdivovatelů.

Pokračujte na:
Dovolená.cz