Ceny, bezpečnost, ubytování a stravování

Cenová hladina

Měnou v zemi je jordánský dinár, stabilně a už léta nominálně silnější než dolar - asi 27 Kč za dinár. Dinár se dělí na 1000 filsů, přičemž 10 filsů je zároveň 1 piastr. Někdy se piastru říká kirs. Menší nepřijemnosti může způsobovat, že veškeré platidla menší než jeden dinár jsou mince. Směna peněz je v Jordánsku bezproblémová, v řadě míst akceptují i platební karty a cestovní šeky.

Obecně lze konstatovat, že cenová hladina je v Jordánsku vyšší než v Egyptě a Sýrii a nižší než v Izraeli. Například pronájem vozidla vyjde na 25,- JOD denně a je k tomu třeba mezinárodní řidičský průkaz. Ceny potravin jsou srovnatelné s Evropou. V běžných restauracích se najíte od 4 do 8 JOD. Vstupné například do Petry vyjde na 21 JOD na jeden den. Jízdenky se pohybují v cenových relacích od 6 do 20 JOD. Ammán - Petra cca 10 JOD, Ammán - Aqaba cca 10-15 JOD, Ammán - Damašek cca 10-15 JOD.

Zdravotní a bezpečnostní situace

Úroveň soukromých zdravotnických zařízení je vynikající, ale jsou cenově náročné a platba je požadována předem, proto se doporučuje sjednat si kvalitní zdravotní pojištění ještě před vycestováním. Číslo na první pomoc je 199 a na policii 5858151. Kromě teroristických hrozeb je Jordánsko poměrně bezpečnou zemí, obecná kriminalita je na nízké úrovni. Na mnoha místech jsou z preventivních důvodů zřízeny tzv. checkpointy (kontrolní stanoviště) armády, kde se ověřuje identita cestujících. Je vyžadováno předložení cestovního dokladu.

Přístup k cizincům je velmi vstřícný, ale nelze zapomínat na to, že Jordánsko jse stále islámskou zemí, byť liberální. Časový posun je + 2 hodiny.

Stravování & Ubytování

Místní stravovací zařízení se vyznačují poměrně vysokým hygiencikým standardem (na daný region). Nenechte si ujít speciality jako falafel, mensaf - dušené jehněčí maso v jogurtové omáčce s rýží, mezzeh, shwarma - rožněné plátky jehněčího masa. Specialitou beduínů je mensaf - celé jehně s rýží a piniovými oříšky. Ve velkých městech nechybí výdobytky Západu v podobě řetězců fast food (McDonald's, KFC, Pizza Hut).

V turistických oblastech není problém sehnat ubytování a nabídka je zpravidla pestrá. Od luxusních hotelů (100 až 200 USD za noc) lze nalézt i hotely nižší kategorie (kolem 30 USD za jednolůžkový pokoj a noc). V oblasti Mrtvého moře jsou alokovány převážně draží hotely vyšších kategorií.

Pokračujte na:
Dovolená.cz