Egypt láká na další záhadu: dveře do nebe

Turisticky rušný egyptský Luxor má další záhadu, na kterou bude v nadcházející sezóně lákat turisty. Je jí tajemná brána, která má údajně vést až na onen svět. Mýtem opředené dveře byly nalezeny v hrobce královského vezíra a mága, kterému naslouchala sama královna Hatšepsut.

Usira i Senenmut patřili k dvoru

Dveře z rudé žuly byly objeveny při odkrytí hrobky vezíra Usira, který dostal jméno po synovi bohyně nebes. Jeden z nejuctívanějších egyptských bohů vstal z mrtvých a jeho jméno i jeho funkce boha mrtvých se táhne celými dějinami Egypta. Po slavném bohovi byl pojmenován i královský vezír, který sice údajně působil ve stínu slavnějšího královnina „miláčka“ Senenmuta, na přední rozhodování v Egyptě ale vliv měl. Královský vychovatel Senenmut postavil slavný zádušní chrám Džeser-Džeseru a se slavnou panovnicí udržoval blízký vztah (není jisté zda milenecký), podle posledních nálezů to byl ale jeho „rival“ Usira, který dokázal pracovat s temnými silami.

Dveře se našly u Usira, ale sloužit měly pro Hatšepsut

Nález dveří podpořil starou egyptskou legendu, podle níž existovaly tajné falešné dveře, kterými se vstupovalo do „druhého světa“, přičemž dveře umožňovaly i cestu nazpátek. Dveře vždy měly být umístěny na západní straně hrobky – tam je také badatelé našli. Na masivních dveřích jsou vytesány náboženské texty a modlitby. Podle egyptských archeologů má jít o dveře, kterými si na onen svět dostala sama panovnice. V hrobce jejího „podřízeného“ úředníka a vezíra Usira se našly prý proto, že je sem přemístili Římané.

 

Foto Senenmut, zdroj www.flickr.com

Královský vychovatel a architekt Senenmut. Jeho vztah ke královně a její dceři je dodnes předmětem dohadů.

 

 

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…