Změnit zemi:

Rakousko

Rakousy

‛Východní říše’, tak zní překlad do češtiny německého ‛Österreich‛. Výraz pochází ze  staroněmeckého Ostarrichi, což bylo označení pro tzv. Východní marku, která reprezentovala nejvýchodnější německé území dané doby. Český výraz Rakousko má etymologický základ v názvu pohraničního hradu Ratgoz na soutoku Moravské a Německé Dyje, jehož název byl postupem času  zkomolen až na dnešní Rakousy či Rakousko.

Středobod Evropy

Rakousko je vnitrozemská federativní republika, složená z devíti spolkových zemí. Pyšní se dlouhou a opulentní historií sahající staletí zpět, kdy Rakousko-Uhersko bylo ústředním bodem evropského dění. Od konce třináctého století až do roku 1918 v těchto místech vládli tuhou rukou Habsburkové. Rakousko si prošlo érou císařství i monarchie, v poválečných časech se sice smrskávalo až na dnešní rozlohu 83 871 km², ale dospělo a stalo se moderní demokracií s řadou kulturních tradic.

Pohoří, hory a vrcholy

Rakousko je hornatá země - celých 60 % území pokrývají hory: Alpy, Vysoké a Nízké Taury a Vídeňský les. Nejvýše ze všech ční Grossglockner, a to do výšky 3798 metrů nad mořem. Turismus je zde pevně v sedle již řadu let. Turisté zde najdou precizní vybavení po všech stránkách. Jsou zde připraveny četná horská střediska v Alpách orámovaná malebnou přírodou s perfektními sjezdovkami, hotely, hospůdkami a vším, co k zimní dovolené patří. Rakousko má i jezera, solné pánve, krásnou přírodu a slavná města jako Vídeň nebo Salzburg.

Země zaslíbená sněhu

Zasněžené vrcholky Alp jsou největší devizou Rakouska. Rakouské Alpy jsou světový pojem, vytouženým cílem turistů se však stává se i region soli - Salzbursko s kosmopolitním Salzburgem, kde se narodil hudební genius Mozart. Neméně atraktivní jsou Tyrolské Alpy, spolková země Korutany na samém jihu země láká svou středomořskou atmosférou. Nejvíce ale přitahují návštěvníky rakouská lyžařská střediska, je opravdu z čeho vybírat. Ať už vyrazíte za ledovými poli na Dachstein, do krále ledovců Stubaital poblíž Innsbrucku, do poklidného Kaprunu, „vídeňské“ lyžařské mekky Hochkar, lázeňského Bad Gastein, Lungau plného slunce a moderního vybavení, kouzelné dvoj-vesničky St. Martin – Lofer kousek od Salzburgu nebo do mírně megalomanského Brixental, vždy naleznete upravené tratě, dostatek sněnu a příjemnou atmosféru země, která miluje sníh a své turisty.

Co by kamenem dohodil

Přesně tak, Rakousko je od ČR takřka za humny. Pro řadu turistů se jedná o tranzitní zemi, což je tak trochu škoda, protože Rakousko, jehož jsme ostatně byli kdysi součástí, je malebná země, kde jsou stále živé tradice, ale současně je to i moderní stát, co nám neustále vyčítá znečišťování pohraničního životního prostředí. Rakousko není levné, ale za své peníze dostanete perfektní servis.

Dovolená.cz