Do Rakouska, v Rakousku a z Rakouska

Převážná většina turistů volí při cestách k našemu jižnímu sousedovi dopravu vlastním vozem. Je to ta nejjednodušší varianta a pokud cestuji více lidí i ta nejekonomičtější, jelikož cenová hladina v Rakousku je vyšší než v Čechách.

Kudy kam

Nejfrekventovanější trasa do Rakouska vede přes hraniční přechod Mikulov, jedná se o tah na  Vídeň. Další varianty jsou České Budějovice a přechod Studánky (směr Linz) nebo tah na Jihlavu. Pro cesty do Tyrolska a Vorarlberska se více hodí transit Německem přes bavorský Mnichov a dále na Innsbruck.

Rakouské komunikace

Dálnice v Rakousku jsou velmi udržované, přehledné a zpoplatněné. Je třeba si pořídit dálniční známku, která je ke koupi na čerpacích stanicích (již v českém příhraničí). Desetidenní tranzitní známka přijde na cca 8 Eur, dvouměsíční potom přibližně 23 Eur a roční se šplhá k 74 Eur. Ceny jsou kalkulované pro osobní automobil. Známka je dvoudílná, jedna část lepí na přední sklo a druhý útržek je třeba uschovat spolu s doklady pro kontrolu.

Co se týče předpisů v Rakousku, jsou vcelku podobné těm našim. Většina silnic vede přes horské úseky, je proto nutné mít v zimním období sněžné řetězy. Některé vysokohorské úseky jsou  a tunely jsou ještě navíc zpoplatněny. Maximální povolená míra alkoholu v krvi je 0,05 promile a svícení přes den není nutné. Ostatní předpisy již nejsou nikterak odlišné od našich.

Letiště

Vídeňské letiště Schwechat je pro mnoho Čechů a zejména Moraváků, o Slovácích nemluvě, výhodnou a blízkou alternativou, jak podstatně snížit náklady na letenky do světa. Ceny jsou opravdu někdy zlomkové v porovnání s pražskou Ruzyní. Létá odsud také mnohem více spojů než z Prahy. Zde je pár tipů, jak se na letiště dopravit.

Z Prahy jsou denně vypravovány čtyři autobusy až přímo na letiště, nastoupit je možné jak v Praze, tak v Brně. Student Agency provozuje také linku až na letiště. Jeden směr přijde na 460 Kč a zpáteční jízdenka na 920 Kč.
Cesta vlakem je pohodlnější, ale má tu nevýhodu, že se musíte z nádraží (obvykle Wien Südbahnhof) přepravit sítí vídeňské městské dopravy na letiště.

Cesta vlastním vozem je nejpohodlnější, letiště bohužel leží na opačné straně Vídně, než je český směr, takže je nutné se prokousat centrem a dále pokračovat po dálnici A4 až na letiště (navedou vás cedule „Flughafen“). Parkovné vyjde na 50 euro za jeden den, týdně na 63 euro, dva týdny 93 euro a tři  týdny 124 euro. Parkoviště nesoucí označení C se nachází nejblíže k terminálům.

Pokračujte na:
Dovolená.cz