Gastronomie Turecka

Top 2 ve světovém žebříčku

Turecká kuchyně patří mezi velmi žádané, podle znalců je hned po francouzské tou nejlepší na světě. Je kupodivu nepříliš kořeněná, zato ale přeslazená, co se sladkostí týče. Patří však mezi jedny z nejzdravějších kuchyň na světě. Mísí se zde evropské, asijské i středomořské  vlivy lehce „okořeněné“ arabskými kulinářskými tradicemi.
Turecko je skoro celé omýváno moři, takže oplývá hojností ryb a dalších darů moře, klima je velmi příznivé pro pěstování plodin a země je potravinářsky soběstačná. Základ jídel tvoří zelenina (cibulky, baklažán, pórek). Zejména baklažán proslavil tureckou kuchyni po světě,a to pokrmem Imam Bayildi (Imám omdlel), kdy údajně panovník, co toto jídlo ochutnal, skutečně omdlel blahem.

Afiyat olsun - Dobrou chuť !

Co se masa týče převažuje kuřecí, jehněčí, skopové a samozřejmě ryby. A opět hora zeleniny, jak je pro tureckou gastronomii typické. Jako příloha je typická rýže (krom zeleniny) a chleba (ekmek), který se dle Turků ostatně hodí ke všemu.
Internacionální kebab (Döner kebab) je k dispozici na každém rohu, jistě není třeba připomínat, že jde o grilované maso, které se podává v bulce se zeleninou a dresinkem. Do pouličního sortimentu spadají i sezamové preclíky Simit. Populárním jídlem kofte, namleté masové kuličky servírované s oblohou. Za slovem gözleme se skrývají placičky, spíše palačinky, ale slané. Obsahují různé druhy sýrů, maso, brambory nebo špenát. Kapitola sama pro sebe jsou turecké dezerty, ne nadarmo tak proslulé svou sladkostí. Mezi nejvyhlášenější pochoutky patří sladké pistáciové nudličky nebo halva – hypersladká pasta.

Pití

Turecko je zemí zaslíbenou jak čaji, tak kávě. Vše v nejrůznějších variacích, že zcela jistě ani během měsíční dovolené nestihnete všechny druhy vyzkoušet. Obé se pije v mini šálcích a dost často polovinu tvoří sediment cukru. Ale bez něho byl to nebyl ani turecký „tea“ ani turecké „coffee“. Z dalších nápojů je typický Ayran, mléčný, kupodivu kyselý nápoj, různé druhy ovocných šťáv a nechybí ani alkohol, který je poměrně běžně k dostání. Dominuje anýzová pálenka Rakije a pivo Efes.

Pokračujte na:
Dovolená.cz