Změnit zemi:

Bali

Jen 3 kilometry od Jávy a na dohled od rovníku leží turisty nejoblíbenější indonéská destinace plná panenských pláží, divokých hor a uměleckých řemesel provozovaných pod širým nebem. Na celý ostrov dohlíží stále aktivní vulkán Mont Agung, který naposledy „soptil“ v roce 1963, a zdejší hinduističtí Indonésané doufají, že to bylo na dlouhý čas naposledy.

Turistický ruch, který tu zabezpečují především unikátní přírodní podmínky a původní vzezření krajiny, totiž „živí“ celý ostrov. Nebezpečí záplav, vln Tsunami nebo lesních požárů je však pro většinu turistů stále velkým strašákem.

Jedinečná fauna i flóra, tropické ráje a náboženské památky

Na „Ostrov bohů“ je to sice letadlem pěkných pár hodin, zdejší rozparcelovaná rýžová pole, kulturní dědictví, které se uchovává po staletí a ještě nestačilo být zkomercionalizováno, i 400 km pláží láká každoročně tisíce turistů.

Azurově čisté moře je však jen příjemnou tečkou za dnem stráveným poznáváním přírody a kultury ostrova. Na dovolené si většina návštěvníků nenechá ujít sopečné krátery, mořský chrám, který chrání jedovatí hadi, nebo netopýří jeskyně. Z jednoho konce ostrova na druhý je to pouhých 150 km, hinduistické chrámy zasazené uprostřed rýžových polí a tropická zákoutí ale nedají člověku vydechnout.

Přírodní nadšence osloví nejen krajina, ale i fauna Bali, žijí zde stovky vzácných ptáků, z nichž někteří jsou již kriticky ohrožení. Domov zde nalezli ale i tygři, leopardi, či celé kolonie ledňáčků. Bohatý podmořský život se dá objevit i pár metrů od pobřeží – se šnorchlem a brýlemi, vydatnějším zážitkem je ale lekce potápění na širém moři.

Bali si uchovává původní legendy a zvyky

Nejen pěstování rýže, ale i tabáku, batatu nebo kakaa patří mezi zajímavosti kraje. Z Bali se vyplatí kromě fotografií dovést i různá v Evropě těžce dostupná exotická koření, látky, stříbrné šperky či výrobky z hadí kůže. Při nabídce návštěvy chrámových slavností neváhejte ani v případě, že jste zarytí ateisté, oslavy jsou spojeny s vystoupením tanečnic a předváděním původních zvyků a legend, kterými je Bali opředeno.

Kuchyně na Bali je pro Středoevropana trochu nezvyklá – ostřesladká, ale velmi chutná a výživná. Po ostrově se rozprostírají sítě fast foodů, pozor je třeba dávat pouze na nebalenou vodu – její požívání může způsobit střevní potíže (stejně jako např. konzumace ovoce omytého nebalenou vodou).

Dovolená.cz