Bali: ráj pro surfaře i potápěče

Surf je tu stejně doma jako na Hawai

Klidné koupání v mírných vlnkách nebo pořádná jízda v pětimetrových překlápějících se vlnách? Na Bali můžete mít obojí. Zatímco turisté míří většinou na sever ostrova, který omývá Tichý oceán, přední světové surfařské špičky míří na jih. Proč? Protože zatímco v severních turistických letoviscích je moře klidné a vhodné pro koupání, jih je bičován stále se vzdouvajícím Indickým oceánem, a zdejší několikametrové vlny jsou ideálním prostředním pro surfování. Pokud se v tomto sportu necítíte zrovna „pevní v kramflcích“, určitě se sem zajeďte alespoň podívat, na jižních plážích Bali se často konají přední světové závody.

Surfování je na Bali předním sportem zřejmě od roku 1936, kdy ho sem z Hawaie údajně dovezl jeden z prvních místních hoteliérů. Optimální dobou pro výuku je rozpětí dubna až března, tedy období sucha, kdy vane silný pasát. Od března do července se pak konají mistrovství světa i mistrovství Bali.

Nejznámějším surfařským letoviskem je Kuta – předměstí Denpasaru. Místní mladíci se živí jako instruktoři surfingu, a rádi se vám budou několik dní věnovat. Vedle Sanur Kuta Beach se jezdí i na Padang Padang, Nusa Dua nebo Uluwatu.

Potápění nezůstává pozadu

Potápění na Bali je celoživotním zážitkem – zdejší  moře je teplé, průzračné a neuvěřitelně bohaté na faunu i floru. Objevíte jeskyně, vraky, želvy, rejnoky i žraloky, obrovská hejna pestrobarevných ryb i korálů. Zdejší podmořský život je až dvakrát bohatší než v jiných potápěčských lokalitách, např. v Evropě.

Nejznámějším cílem Potápěčů je Padangbai – menší město na východě ostrova, které je potápění doslova zasvěcené. Prkna si lze zapůjčit přímo na pláži, půjčovny dále od pláže jsou ovšem mnohem levnější. Potápí se i v lokalitách Gili Tepekong, Selang nebo Tulamben, kde se nachází vrak lodi Liberty.

Pokračujte na:
Dovolená.cz