Výstup na Matku horu je zážitkem

Míst, které se dají ve vnitrozemí Bali navštívit, je nesčetně. Fyzicky zdatnější turisté často míří do hornaté oblasti, ve které se tyčí dva důležité sopečné krátery. Nejposvátnějším je kráter Gunung Agung – v překladu Matka hora, na jehož úbočí leží nejvýznamnější chrám Bali: Besakih.

Výstava chrámu stála životy lidí

Cílem výletníků, putujících na Gunung Agung, je posvátný chrám Besakih, jež byl zřejmě významným náboženským místem ještě před samotným osídlením Bali. Založil ho nejspíše kněz Srí Markandeya, který sem přišel se svou družinou v osmém století z Jávy. Legenda praví, že část družiny zemřela na děsivá onemocnění, a ti, již zůstali, se urychleně vrátili do Jávy, aby si zde vymodlili přízeň bohů a zdraví pro sebe a své rodiny.

Kněz se však odradil nedal a na vulkán se vrátil s novou družinou, která zde do základů stavby – coby dar a oběť – vložila stříbro, zlato, měď, bronz a železo. Obřad známý jako „Panca Datu“ se při stavbách chrámů dodržuje dodnes.

Chrám byl hlavním obydlím vládců ostrova

Chrámové komplexy byly postupně rozšiřovány, vládcové ostrova (kteří zde vždy sídlily) si nechávaly stavět své vlastní svatyně. Chrámy několikrát poškodily konané bitvy i zemětřesení, výbuch vulkánu v roce 1963 si vyžádal kompletní rekonstrukci, ačkoliv ho hrozivá zkáza neponičila ani zdaleka tolik, jako okolní obydlí. Dnes vede k nejuctívanějšímu chrámu na ostrově upravená silnice, a rozprostírá se zde na 22 chrámů v rozmezí 3 km. Na zdejších schodech můžete hodit nějaký ten peníz tzv. rupiovým zpěvačkám, mladým dívenkám, které si takto vydělávají na živobytí, a tradičním balijským tancům se tvrdě učí již od raného mládí.

Výstup na horu je několikahodinový a velmi namáhavý. Důležité je zvolit správný čas a především klimatické podmínky. Dobrá viditelnost je v převážné většině pouze v ranních hodinách, je tedy třeba vyjít za noci. Několik hodin chůze ve štěrku a prodírání se džunglí obklopující horu končí ohromujícím výhledem z vrcholu horu.

Zajímavost: V roce 1007 se zde konala kremace královny Mahendratty, která je pramenem legendy o démonické královně Rangdě. Ta měla pojídat děti a vést vlastní armádu čarodějnic. Její spodobnění s dlouhým vyplazeným jazykem a rudýma očima je k vidění po celém Bali.

Pokračujte na:
Dovolená.cz