Výlet po posvátných chrámech Bali

Cesty k hinduistických chrámům v oblasti Jávy a Bali patří k nejvyhledávanějším cestovatelským zážitkům. Ojedinělou architekturu a příjemnou poklidnou náboženskou atmosféru totiž ještě dokresluje přírodní scenérie plná malých rýžových polí či hustě zarostlých svahů.Ulun Danu Batur

Besakih

Nejnavštěvovanější posvátný klášter ležící na úpatí vulkánu Ganung Agung. Podívejte se na náš článek (link)

Ulun Danu Batur

Je druhým největším chrámem na ostrově, leží na severovýchodě Bali. Je z něj překrásný výhled na jezero Batur, které se rozprostírá přímo pod ním, stejně jako na stejnojmennou sopku. Jezero Batur je pro Balijce takřka posvátné, neboť je zdejším zdrojem pitné vody, chrám na něm stojící je zasvěcen bohyni pitné vody. Hornatá oblast plná jezerních ploch je ideální pro pěší procházky, v okolí se nachází ještě několik unikátních chrámů.

 

Puncak Penulisan

Je jedním z nejstarších balijských chrámů, a zároveň jde o chrám nejvýše položený. Leží na severu ostrova, 10 km od jezera Batur na svahu hory Gunung Penulisan. Stoupá se k němu po 333 schodech!

Taman Ayun

Chrám je zbudován jako kaskáda malých zahrad a teras v nádherné zahradě plné leknínů. Vnitřní nádvoří je obehnáno malým vodním příkopem. Veřejnosti je nepřístupný, zdejší zahrada ale ano.

Gola Gajah

Chrám Gola Gajah je v průvodních označen spíše jako Sloní jeskyně, jež 11. století zřejmě sloužila jakou poustevna. Reliéfy nad jeskyní i samotný velký vchod do ní připomínají doširoka otevřenou tlamu, která má zřejmě patřit nejvyšší čarodějnici Rangdě, a vstup do ní měl symbolizovat vstup do jiného, zapovězeného světa. Výjev nad jeskyní připomíná především kvůli okolním reliéfům (tvořícím dohromady velké uši) i hlavu slona, podle kterého dostal chrám jméno.

Penataran Sasih

V tomto posvátném chrámu  je uložen velký bronzový gong, jenž má údajně pocházet až z doby bronzové. Je nazýván „Penejským měsícem“ a na zem dle pověstí spadl ze samotného nebe, kde sloužil jako kolo od vozu, jež po obloze neúnavně přepravovalo měsíc. Chrám stojí ve vesničce Pejeng (kousek od Ubudu). Ta ukrývá další dva posvátné chrámy: nádoba na uchovávání svaté vody je uložena v chrámu Pura Pusering Jagat, socha muže s šesti velkými penisy se zase tyčí v chrámu Pura Kebo Edan.

Meduwe Karang

Mnohými turisty je právě Pura Meduwe Karang považován za nejkrásnější chrám celého Bali. Leží na severu ostrova a jeho interiér je protkán realistickými reliéfy zobrazujícími běžný život Balijců.

Pokračujte na:
Dovolená.cz