Legendy, čarodějové a příšery

Uvažujete o koupi zájezdu na Bali? Indonéský ostrov má bohatou mythologickou Rangdaminulost, a pokud místním dáte lámanou angličtinou najevo, že znáte základní legendy, štědře vás za to odmění. Zaperlete na své dovolené ve znalostech starých legend!

Na co si vzpomenout, když na trhu koupíte suvenýr, na němž jsou:

Dva hadi či želva a pták s lidskou hlavou
Podle základní pověsti existoval na počátku všech časů pouze had Antaboga. Antaboga přemýšlel, a nakonec stvořil vesmírnou želvu Bedwang. Na jejím krunýři leželi dva hadi, kteří svými těly společně vytvářeli „kráter“ vedoucí do podsvětí – obdobný, jaký mají ve svém náboženství i Muslimové.

Podsvětí bylo ovládané bohyní Setesuyarou a bohem Batara Kalou, který stvořil světlo a zemi. Později vzniklo nebe a vesmír a také „krásné nebe“obývané mimo jiné Tjakem – ptákem s lidskou tváří a Awany – uskupením hadů, kteří se na obloze jevili jako padající hvězdy.

Příšera s vyplazeným jazykem a střevy na hlavě
Indonéské příšery, které se trochu podobají medúzám, se souhrnně nazývají „Leyak“. Mají lidskou hlavu kolem které stále vlají vnitřnosti. Mají ďábelský pohled a živí se krví novorozeňat či nenarozených dětí. Ovládají černou magii a jsou kanibalové. Jejich nejvyšší bohyní je na Bali často zobrazovaná Rangda.

Ta vede armádu ďáblových čarodějnic proti vůdci všech bohů Barongovi. Podle pověsti může být odvozena od reálné bytosti – jávské královny Mahendradatty, která byla v 11. století vyhnána ze země pro své údajné čarodějnictví.

Nezapomeňte: Velká většina původních legend a pověstí z Bali volně přešla do hinduistického náboženství, a svátky, upomínající na mýtické bytosti se slaví po celém ostrově dodnes. Na své dovolené určitě nevynechejte návštěvu trhu se suvenýry, které na mythologii Bali odkazují či návštěvu některé slavnosti.

Pokračujte na:
Dovolená.cz