Bulharsko

Bulharsko se díky nízkým cenám a bohaté nabídce služeb zařadilo po bok nejoblíbenějších turistických destinací. Letní letoviska jako Primorsko, Zlaté písky či Slunečné pobřeží  poskytují sluncem zalité pláže a velmi teplé moře na černomořském pobřeží. Milovníci aktivní dovolené mohou objevovat krásy panenské bulharské přírody či starobylé památky, které reflektují historický vývoj Bulharska. Zimní dovolenou lze strávit na lyžích či snowboardech v zasněžené náruči bulharských hor. Ano, Bulharsko opravdu má co nabídnout!

Změnit zemi:

Bulharsko

Bulharsko – folklór pod širákem i nejlepší pláže světa

Špína, přeplněné kempy a ne příliš vlídní Bulhaři – takový obrázek má o Bulharsku dle průzkumů stále celá třetina Čechů, kteří sem „povinně“ jezdili za komunistické éry. Dnešní Bulharsko už ale nabízí zcela jiný pohled: perfektní služby pro cizince, širokou škálu možností využití volného času a čisté ulice i plážové promenády.

Původní folklor i top služby

Dovolená v Bulharsku v sobě snoubí poznávací výlet za bohatou historií země i čistě „lenošící“ zábavu spojenou s koupáním nebo nakupováním. Země si i přes rozmach turismu uchovala svůj původní ráz – velká města jsou proto střídány malebnými původními vesničky s jedinečnou poklidnou atmosférou. Vyzdobené kostely a mešity jsou přístupné i v nejmenších městečkách, Bulhaři si navíc zakládají na svém živelném folkloru, v letních měsících můžete navštívit hned několik původních festivalů pod širým nebem.

Bulharská přímořská letoviska se stále rozvíjejí, na dovolené budete určitě překvapeni čistotou místních pláží, které jsou navíc hned na několika místech označeny modrou vlajkou označující nejlepší a nejčistší pláže světa. Pro vyznavače vysokohorské turistiky je každoročně nejlákavější výzvou zdejší pohoří Pirin, které je považováno za vůbec nejdivočejší. Při jeho poznávání narazí turista na malé zastrčené kostelíky, hluboké jehličnaté lesy ale i ledovcová jezera. V zimních měsících se do přilehlých pohoří jezdí za lyžováním, v posledních letech se zde upravily i podmínky pro snowboarding.

Pro Čechy levně

Přestože se Bulharsko stále modernizuje, zůstává pro Čechy velmi levnou zemí. All inclusive zájezd, díky kterému se nebudete muset starat o žádné další výdaje, proto není nutností. Kromě nejvybranějších restaurací v Sofii a vprostřed přímořských letovisek se najíte v průměrné restauraci velmi levně. Na rodinný oběd se tak např. vyplatí vyjet místním autobusem (jízdné cca 10 Kč) ze Zlatých písků do nedaleké Varny, kde pořídíte velkou pizzu i kolem 60 Kč. Stejně levná jsou i vína a lihoviny místní výroby. Vstupné do muzeí se liší podle destinace, všude však platí, že místní zaplatí až několikrát nižší cenu oproti turistům.

Nikam nespěchat, ceny usmlouvat

Pokud se rozhodnete vydat na samostatný výlet, počítejte s tím, že v Bulharsku se „nikam nespěchá“. Vlaky tu mají často zpoždění,  některé spoje o víkendu nevyjedou vůbec. Meziměstské i městské autobusy jsou velmi staré, a cestování v nich nepatří k nejpříjemnějším. Řídit se jízdním řádem se příliš nedoporučuje, kdy, a pokud vůbec, nějaký spoj přijede, vždy nejlépe vědí místní a vesměs ochotně vám poradí. Levnou a spolehlivou cestovní variantou jsou zdejší taxi. U taxikářů můžete vesele smlouvat, a pokud budete mít pevné nervy, usmlouváte i třetinu původně nabízené ceny za odvoz. U registrovaných taxislužeb se nesmlouvá, ceny jsou ale velmi příznivé. Dobře usmlouvat jdou i ceny za oblečení či dárkové předměty ve stáncích na trzích – nesmíte ale dát příliš najevo, že o zboží skutečně stojíte. Pokud řeknete, že jste z Čech, je to navíc obvykle bod k dobru – Bulhaři mají české turisty rádi.

Dovolená.cz