Bulharsko

Bulharsko se díky nízkým cenám a bohaté nabídce služeb zařadilo po bok nejoblíbenějších turistických destinací. Letní letoviska jako Primorsko, Zlaté písky či Slunečné pobřeží  poskytují sluncem zalité pláže a velmi teplé moře na černomořském pobřeží. Milovníci aktivní dovolené mohou objevovat krásy panenské bulharské přírody či starobylé památky, které reflektují historický vývoj Bulharska. Zimní dovolenou lze strávit na lyžích či snowboardech v zasněžené náruči bulharských hor. Ano, Bulharsko opravdu má co nabídnout!

Průvodce bulharskými víny

 

Bulharská vína se na světových trzích drží na předních pozicích i díky tomu, že země byla před druhou světovou válkou doslova oddělenou vinnou destinací. Na zdejších zasluněných kopcích se pěstují vynikající hutná červená vína, která se skvěle hodí k bulharskému základnímu pokrmu – grilovaným masům. Sklízí se v turisty navštěvované Pomorii ale i v oblasti Asenovgrad, Melnik (blízko řeckých hranic) nebo Suhindol. Bulharsko má dobré klimatické podmínky, které v kombinaci s vysokou kvalitou půdy tvoří optimální předpoklady pro pěstování vína, které tu má tradici již z dob antiky.

Klasika – Cabernet a Merlot

Dražší odrůdy bulharského Merlotu nebo Cabernetu Sauvignon se s velkými úspěchy vyvážejí za hranice. Pokud nešetříte každé leva, a jste příznivcem vín nejvyšší kvality, kupte si je ve specializovaných vinných obchůdcích. Zkuste třeba Merlot, Chateau Belitza se stopami bylin a tabáku nebo Cabernet s obchodním názvem No Men’s Land – oboje jsou vyhledávané vinnými gurmety. Bulharský Cabernet Sauvignon a Merlot jsou občas přirovnány ke slavnými vínům z Bordeaux.

Hutná Gumza a Melink

Jsou červená, velmi hutná vína, ovšem jemné chuti. Prodávají se v různých cenových relacích podle kvality dané odrůdy – koupíte dobré v menších specializovaných obchůdcích i méně vybrané v supermarketech. Vyrábějí se lokálně, své příznivce mají ovšem i za hranicemi Bulharska. Gumza (též Gamze) je u nás známá pod názvem Kadarka.
Pamid

Je červené sladké víno, z jehož konzumace na bulharském slunci se vám zatočí hlava. Byl poprvé vypěstován již Tráky a mísí se s dvěma jinými víny, aby vznikla v Bulharsku oblíbená vinná směs. Smíšením s Mavrudem vzniká Trakija, smíšením s Melnikem vzniká tzv. Pirin.

Dimijat, Misket

Jsou jedněmi z nejoblíbenějších odrůd bílých bulharských vín. V dobré restauraci vám nabídnou i alternativu v podobě vína Karlovski, muškátového Rilski Misket anebo Tamjanky.

Evksinograd

Je bílé exklusivní víno zlatavé barvy vyhledávané fajnšmekry. Pojmenované je podle zdejší vládní rezidence.

Růžová vína

Vyhledávaným růžovým vínem je např. regionální růžové suché víno od spol. No man´s land. Má bohaté ovocné aroma a servíruje se např. k domácím sýrům. Dobrá růžová vína se pěstují i v okolí Burgasu.

Medvědí krev

Je klasickým bulharským červeným stolním vínem, které koupíte i u nás. „Meča Krov“ si Bulhaři vypěstovali přesně podle svých představ – hutné, levné, a pro každodenní spotřebu.

Pokračujte na:
Dovolená.cz