Bulharsko

Bulharsko se díky nízkým cenám a bohaté nabídce služeb zařadilo po bok nejoblíbenějších turistických destinací. Letní letoviska jako Primorsko, Zlaté písky či Slunečné pobřeží  poskytují sluncem zalité pláže a velmi teplé moře na černomořském pobřeží. Milovníci aktivní dovolené mohou objevovat krásy panenské bulharské přírody či starobylé památky, které reflektují historický vývoj Bulharska. Zimní dovolenou lze strávit na lyžích či snowboardech v zasněžené náruči bulharských hor. Ano, Bulharsko opravdu má co nabídnout!

Tipy na výlet do Sofie

Jednodenní výlet nebo dvoudenní s přespáním? Je jen na vás, kolik času věnujete objevování hlavního města Bulharska. Pokud vyrážíte na dovolenou, projeďte si naše tipy. Kam zajít, kolik peněz si vzít s sebou, a s čím počítat?

Kostel Alexandra Něvského, Bojanský kostel, Národní historické muzeum a Hora Vitoša

Ačkoliv třeba architektuře příliš neholdujete, navštívit zdejší nejvýznamnější církevní památky je takřka povinností.

Chrám Alexandra Něvského je největším pravoslavným kostelem na celém Balkánu a je pro Bulhary tím, čím pro nás Pražský hrad. Připomíná osvobození Bulharů z turecké nadvlády a místní občané ho vystavěli z vlastních zdrojů. Rušno je tu o víkendových bohoslužbách i během pracovních dnů. Ostatky knížete Alexandra Něvského byly letos, na konci května, k vidění i v Praze. Na jeden den byly vystaveny v pražském kostele Cyrila a Metoděje, poté ještě putovaly do Brna. Vedle prohlídky samotného chrámu doporučujeme i návštěvu zdejších koncertů vážné hudby nebo se zajděte podívat do tzv. Muzea ikon – dveře do něj jsou umístěny hned vedle hlavního vchodu. Výstava náboženských ikon minulého století je přímo vedle podzemní hrobky Alexandra Něvského. Vstupné do krypty se pohybuje kolem 50 Kč.

K Bojanskému kostelu dojdete pohodlně procházkou od Národního historického muzea (prohlídka zdejších unikátních národních historických pokladů vás vyjde zhruba na 150 Kč). Bojana je jakousi předměstskou čtvrtí bohatých a leží jihozápadně od Sofie přímo u hory Vitoša (příznivci vysokohorské turistiky vítáni, lyžuje se tu až do března). Proslulá je zdejší sbírka středověkých fresek, která je chráněna i tím, že každý návštěvník se smí uvnitř kostela zdržet jen 10 minut. Celý Bojanský kostel je památkou UNESCO.

Centrální tržiště

Nejen nakupování lačné dámy by si pro suvenýry i čerstvé suroviny měly zajít na zdejší centrální tržiště „Ženski pazar“. Stejně jako u nás zde naleznete různé „levoty“, ale i právě utržené ovoce a zeleninu místních pěstitelů, domácí alkoholické nápoje nebo bulharské rarity. O cenách klidně smlouvejte, ale hlídejte si osobní věci!

Alternativní tip: bulharský fotbal

Kam na pár minut uklidit mrzutého manžela? Přece na stadion Georgi Asparuchova, který se nachází severovýchodně od centra. Hraje tu sofijské nejuznávanější mužstvo Levski (které se rekrutovalo z týmu ministerstva vnitra) se svými rivaly – klubem CSKA (pro změnu armádní klub). Vstupné je velmi nízké, kolem 20 – 50 Kč.

Pokračujte na:
Dovolená.cz