Bulharsko

Bulharsko se díky nízkým cenám a bohaté nabídce služeb zařadilo po bok nejoblíbenějších turistických destinací. Letní letoviska jako Primorsko, Zlaté písky či Slunečné pobřeží  poskytují sluncem zalité pláže a velmi teplé moře na černomořském pobřeží. Milovníci aktivní dovolené mohou objevovat krásy panenské bulharské přírody či starobylé památky, které reflektují historický vývoj Bulharska. Zimní dovolenou lze strávit na lyžích či snowboardech v zasněžené náruči bulharských hor. Ano, Bulharsko opravdu má co nabídnout!

Bulharské festivaly

V Bulharsku mají folklórní festivaly neotřesitelnou tradici. Pokud se na ně vydáte, užijete si nejen pravého ducha Bulharska a hudební i taneční vystoupení, ale i čerstvá místní jídla a nápoje. Zajít si můžete ale i rockový koncert nebo na polo-legální Bulgariatek.

Koprivštický folklórní festival

Jeho zmenšená verze se pořádá každý rok v srpnu v městu Koprivštica – 90 km východně od Sofie. Nachází se v lokalitě Srbsko, a když už tu budete, navštivte i zdejší termální lázně Niška nebo národní park Kapaonic. Festival sdružuje největší počet tradičních bulharských muzikantů. V roce 2010 se bude konat jeho "plná" verze, nejvýznamnější bulharská hudební událost bude praskat ve švech. Letos si ho jeďte obhlédnout nanečisto. Začíná vždy 15. srpna nebo nejbližší víkend.

Appolonia festival pro milovníky vážné hudby

Spojit dovolenou s návštěvou festivalu vážné hudby? Proč ne? Appolonia festival se koná každoročně začátkem září v Sozopolu, na programu se najde i několik čistě jazzových vystoupení. V posledních letech se k festivalu přidružily i rockové koncerty a představení divadelních souborů. Festival trvá vždy prvních 7 – 10 dní v září.

Trácký festival – zápasy i ptáci

Trácký festival se koná první týden v září v Madžarovu a je nabitý nejen ukázkami tradičních tanců a hudbou, ale také zápasy nejrůznějšího ražení. Potomci uprchlíků egejské Trácie zde oslavují své prapůvodní kořeny celý týden. Roklina Arda blízko Madžarova je navíc nejideálnějším místem pro pozorování dravých ptáků. V době festivalu – tedy od září do poloviny října – je navíc celá oblast ideální k pozorování migrujících asijských druhů ptáků. Prolétne si jich tu na 400 druhů!

Dudácký festival nejen pro Iry

Zdejší dudácký festival ve městě Mugle (ve vápencových horách Rodopech) je každoročně hojně navštěvovaný. Koná se první neděli v srpnu. Stojí za to se přesunout do blízkého Velingradu a navštívit zdejší jeskyně nebo se projet úzkokolejkou, která vede přes nejvýše položenou železniční stanici na Balkáně do historického městečka Bansko.

Vínečko na dohled od Řecka

Festival Vinobraní se v Melniku – městečku v pohoří Pirin vzdáleném jen 20 km severně od řeckých hranic – koná 18. října. Melnik je údajně nejmenším bulharským městem, a má nádherný výhled do přilehlých údolí.

Tip pro mladé!

Bulgariatek nezklame
Jedním z tradičních každoročních cílů partiček mladých Čechů a Slováků je bulharský festival techno a tekkno hudby – Bulgariatek. Koná se každoročně v srpnu a funguje na podobném principu jako český Czechtekk – místo konání tudíž není až do posledních dnů zřejmé.

Pokračujte na:
Dovolená.cz