Změnit zemi:

Černá Hora

Ekologická Černá hora

Provozovat vysokohorskou turistika v Dinárských horách, plachtit na Skaderském jezeře, rybařit na jedné z místních menších řek nebo si jednoduše užívat subtropického podnebí na plážích Jaderského moře. Černá hora nabízí turistům panenskou přírodu a všestranné vyžití.

U moře a dále od něj

Černá hora je zemí protikladů. Na jedné straně stále vzkvétající přímořská letoviska, ve kterých i zhýčkaný návštěvník nalezne vše pro své pohodlí, na druhé straně málo obydlený a horami zahalený sever a západ. Přímořská města prosperují, a proto se k nim stahují Černohorci i přistěhovalci, většina vnitrozemských měst je zasažena chudobou.

Nedotčenou přírodu zde chrání

To, co táhne turisty rok co rok do Černé hory, je především zdejší nedotčená příroda. Černohorské zálivy jsou obklopeny zarostlými útesy, národní parky i chráněné krajinné oblasti patří k opravdovým skvostům a stojí za výlet do vnitrozemí. V zátokách většinou leží hrubozrnný písek nebo kamínky, členité pobřeží nabízí soukromí. Černá hora, která získala nezávislost v roce 2006, byla jako první na světě prohlášena „ekologickým státem“, a ochrana přírody je zde proto prioritní záležitostí. Turisté, kteří si zde chtějí např. zapůjčit osobní automobil, nebo s ním přijíždějí do Černé hory, proto platí nemalé ekologické poplatky. Republika plánuje rozšířit počet chráněných pásem přírody až na třetinu celé rozlohy země!

Na koupání jen v nejteplejších měsících

Do Černé hory se vyplatí vyrazit na dovolenou v období školních prázdnin, kdy se teploty pohybují okolo 28°C, v září už totiž obvykle stoupají pouze k 25°C a začátek října už na koupání příliš chladný. Obdivovatelé fauny i flory jsou naopak vítáni před začátkem sezony nebo těsně po ní, Černá hora má i velmi mírné zimy. Jaderské moře, bohaté na podmořský život, každým rokem stoupá, a proto jsou dnes k vidění zatopené antické vesnice. Nejteplejší je moře v srpnu, v květnu má jenom 21°C, klidu předsezóny si proto užívají především otužilci. Do Černé hory se na dovolenou jezdí i za původní architekturou a výtečnou zdravou kuchyní.

Dovolená.cz