Změnit zemi:

Kuba

Kontrasty na každém kroku

Kuba je zemí neuvěřitelných protikladů. Země, bez pohonných hmot, ale ulice jsou plné aut. Země s nedostatkem potravin, kde se na každém rohu vaří. Země s chronickou finanční tísní, kde se všichni každý večer baví, hrají domino, tančí a pijí rum jako snad nikde jinde na světě. Kubánská republika je zřejmě tou nejbohatší z nejchudších zemí. Ať už na dovolené hledáte cokoli, věřte, že těchto cca 111 000 kilometrech čtverečních to zcela určitě najdete!

Co na Kubě uvidíte ?

Od megalomanských, obrovitých hotelových komplexů ve Varaderu pro příznivce plážového typu dovolené, přes skvostnou koloniální i troskoidní architekturu hlavního města Havany až po neskonale pestrobarevnou přírodu, která se táhne celým ostrovem.
Kryštof Kolumbus tento největší karibský ostrov už před více jak půl tisíciletím nazval „nejkrásnější zemí, jakou kdy oko spatřilo“ a Kuba si toto privilegium udržuje dodnes. Alespoň co se týče obliby u cestovatelů.

Co zde uvidíte záleží je jen na Vás. Můžete vidět klasický obrázek zturizovaného Karibiku, když se vydáte do Varadera. Můžete vidět rádoby neposkvrněnou čistou přírodu na hogo fogo ostrůvcích Cayo Coco či Cayo Guillermo. A můžete také vidět poetickou krásu rozpadajících se architektonických pokladů, nesmírnou chudobu a přitom bohatství obyčejných lidí, kteří nemají skoro nic, a přesto každou noc vesele tančí salsu, reggaeton  či merengue a pijí nesmyslně levný rum. Ano,  v této zemi je rum levnější než voda!

Výběr je již na každém, ale naprostou nezbytností, kterou nelze na Kubě opomenout, je hlavní město La Habana.

Hemingway a památky UNESCO

Není úplně marné vydat po četných stopách, které ostrovu vtiskl americký spisovatel Ernest Hemingway, jenž zde strávil poslední roky života. Reprezentant proudu ztracené generace se nechal nádherou Kuby inspirovat k dílu Stařec a moře a poté zde v roce 1961 ztratil svůj vlastní život, respektive si ho zřejmě vzal. Je možné navštívit jeho oblíbené bary, hotel, avšak muž, s nímž Hemingway jezdíval na moře a jenž byl považován za údajného starce ze zmiňované knihy, zemřel v roce 2002.
Na Seznamu světového dědictví UNESCO figuruje celá řada míst na Kubě. Je to Stará Havana s pevností, hrad Pedro de la Roca, město Trinidad s údolím los Ingenios, národní park Desambarco del Granma a překrásné vápencové údolí Viňalles na severu.

Zajímavosti

Z Kuby pochází nejmenší pták na světě - kolibřík. Celkově na ostrově roste na 6000 druhů rostlin, z nichž přes 50 % je endemických. Napočítáte tu až 20 milionů palem. Zajímavé a praktické je, že Kuba je jedním z mála šťastných míst v tropickém pásmu, kde se nemusíte obávat výskytu malárie.

Dovolená.cz