Lidé a život na Kubě

Kubánci

Populace Kuby čítá 10 milionů lidí a je to bezesporu a bez nadsázky ten nejpestřejší a nejdivočejší národ na světě. Kolem 50 % je mulatů, 37 % bělochů a 11% černochů. Obyvatelstvo je na jednu stranu mírně apatické, avšak na stranu druhou velice temperamentní a plné energie. Je to zvláštní paradox. Stejně jako samotný život na „ostrově svobody“. Na Kubě se žije zvláštně, těžce i lehce. Relativně těžce s průměrným příjmem 350 korun měsíčně, avšak ve srovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky je život na Kubě procházka modřínovým hájem.

Komunistický ráj

Ano, říká se, že na Kubě jsou potlačována lidská práva, a to taky jsou, naproti tomu socialistický režim garantuje ubytování, zdarma vzdělání, lístky na potraviny zajišťují, že zde nikdo netrpí hlady a o dostupnosti lékařské péče všem vrstvám společnosti se může Američanům jen zdát.

A tak se zdá (a on to vlastně není vůbec sen, ale fakt), že většina Kubánců je se stávajícím režimem vlastně spokojena. Je to úžasný pocit zmatení, který budete z Kubánců cítit Život v zakonzervované zemi plné tepla, velkých myšlenek, prázdnoty a stále živé revoluce je jako návrat do jiné doby, kde TOHLE místním lidem všech barev pleti, vlasů, očí z velké většiny vyhovuje a nechtějí to měnit. Jestli někdo říká, že Kubánci trpí, jsou utlačováni a mají se špatně, tak má částečně pravdu, ale to nejhorší Kubu a Kubánce teprve čeká – bolestivý přechod na kapitalismus.

Balseros

Balseros jsou uprchlíci, kteří se pokusili utéci ze spárů diktatury, obvykle na nedalekou Floridu či okolní ostrovy. Na vratkých vorech, z útržků plachet, či na pneumatikách se vydali vstříc kapitalistické a ne vždy růžové svobodě. Vítězná revoluce již stála život 20 000 utonuvších ve vlnách Atlantiku, nicméně daleko větší počet nespokojenců zaznamenal úspěch. Obvykle se uvádí, že mimo Kubu žije na 3 miliony Kubánců.

Prostituce

Nevymýtitelná součást Kuby, ať se ji Fidel snaží sebevíce vytlačit. Na Kubě nejde pouze o ženskou prostituci, ale i mužská je dosti častá, dětská rovněž. Prostitutkám se zde říká jineteras a jsou vždy a všude k dispozici. Za noc vyinkasují v průměru dvacet euro, na což by si jinak pracovaly měsíc až dva.

Pokračujte na:
Dovolená.cz