Guantánamo

Americké výsostné vody v Karibiku

Další z mnoha paradoxů ostrova cukrové třtiny. Doposud výsostné území úhlavního nepřítele USA nacházející se poblíž města Guantánamo, ve stejné zátoce na jihovýchodě Kuby. Jedná se o vojenskou základnu, jež byla založena roku 1898 a od roku 1903 ji na takříkajíc věčné časy Kuba pronajímá USA za cca 4 tisíce dolarů (tzn. méně než cent za metr čtvereční půdy!). Deklarovaným účelem základny byla ochrana Kuby před uzurpátorským Španělskem, avšak skutečným cílem byla spíše ochrana Panamského průplavu. Od vítězství kubánské revoluce Kuba proti existenci cizí základny na svém území protestuje, ale není ji to moc platné, a tak alespoň trucovitě nepřijímá od roku 1959 ani jeden šek za pronájem základny. USA tyto šeky každým rokem ukládá u švýcarské banky.

Vojenská a námořní základna v číslech

Sídlem základny je sto padesáti tisícové stejnojmenné město. Součástí základny o rozloze 117,6 km² jsou dvě letiště, přístav pro 40 válečných lodí a 7000 amerických vojáků. Pochopitelně zde nechybí McDonald's, kde se ovšem stoprocentně neobčerstvíte. Dostat se na základnu Guantánamo je pro obyčejného smrtelníka takřka nemožné. Základna je obehnaná vysokým plotem v délce 28 km, obklopena minovými poli a mnoha vojenskými stanovišti. Jedinou alternativou jsou dvě vyhlídkové místa v okolí základny – Mirador Malones či Caimanera.

Sporná věznice

V roce 2002 bylo na základně vytvořeno vězení pro osoby podezřelé z terorismu lapené nejčastěji v Iráku nebo Afghánistánu. George Bush dlouhodobě a snaživě vysvětloval, že se na zadržené podezřelé osoby (bez vznesení obvinění) nevztahuje ochrana Ženevské konvence, než Nejvyšší soud USA rozhodl, že vězni mají právo obracet se i na civilní soudy. Současný prezident Barack Obama nařídil věznici, kde je dodnes dle odhadů cca 250 vězňů, zavřít, ovšem Senát USA na tuto operaci odmítl uvolnit finanční prostředky.

Perlička na konec

A jestli Vám vrtá hlavou, jak s ošklivou vojenskou základnou souvisí podobně znějící populární kubánská píseň – Guantanamera, pak vězte, že nijak. Písnička Guantanamera znamená v překladu pouze: „Dívka z Guantánama“. Tuto melodii mimo jiné svérázně česky přetextoval Wabi Daňek na „Franta má péra“.

Pokračujte na:
Dovolená.cz