Kuba vs. USA

Kamarádi přes hazard

Bývali to zdánlivě největší kamarádi světa, alespoň poté co Spojené státy roku 1902 dosáhly formálního prohlášení nezávislosti Kuby na Španělsku. Přátelství bylo zpečetěno nápojem Cuba Libre (svobodná Kuba), skládajícího se z třetiny kubánského rumu a dvou třetin americké coca-coly.

Dalších 50 let na Kubě vládla zkorumpovaná diktatura klanu Fulgencia Batisty, kterou USA neoficiálně podporovaly a přiživovaly. Na Kubě vyrostlo obrovské množství kasin, barů a nevěstinců, kam se jezdili bavit největší pohlaváři, mafiáni, politici a businessmani Ameriky té doby. Havaně se začalo přezdívat karibské Las Vegas. Atmosféra Kuby 40. a 50. let 20.století je nádherně vykreslena v jednom z dílů Coppolova Kmotra.

Zlomový rok 1959

Zatímco si smetánka užívala plnými doušky, přes 60 % kubánského obyvatelstva trpělo hlady a tato situace dala vzniknout vizionářskému revolučnímu hnutí pod vedením Fidela Castra. V lednu 1959 Batista utíká do Dominikánské republiky a Castro a jeho přívrženci triumfálně přebírají Havanu. Jedna z prvních reforem, kterou Castro zavedl, bylo znárodnění veškerého amerického majetku na ostrově (pro představu: jen americké investice na Kubě představovaly na svou dobu obrovskou částku 52 milionů zlatých dolarů), což vyvolala ostrou reakci někdejšího spojence a postupně vedlo k izolaci ze strany USA a socialistická Kuba se obrací k ideologickým spojencům SSSR a Číně.

Kubánská socialistická republika

Statisíce Kubánců emigrovalo a poté co Castro přijal od Chruščova nabídku na rozmístění sovětských raket s jadernými hlavicemi na Kubě, došlo k nejvážnější potyčce v historii Studené války (známé jako „kubánská raketová krize), s níž byl konfrontován mladý JFK a byla naštěstí zažehnána dohodou. V prosinci 1961 byla vyhlášena na Kubě socialistická republika, následovaná americkým hospodářským embargem, které ve své nejtvrdší podobě trvalo 40 let a je jedním z faktorů, které z Kuby udělaly to, co je nyní.

Lepší zítřky?

V roce 2000 americký Kongres schválil zákon umožňující export amerických  potravin a léků na Kubu, čímž bylo po 40 letech částečně prolomeno embargo. USA jsou dokonce v současné době největším dovozcem potravin na ostrov. Tlaky na zrušení embarga rok od roku sílí a s novým prezidentem Obamou jsou velké šance, že se tak i stane.

Pokračujte na:
Dovolená.cz