Není peso jako peso

Národní měna a tvrdá měna

Národní měnou na Kubě je peso nacionale (CUP, národní peso), souběžně s touto měnou dříve koloval i americký dolar. Místo něho bylo zavedeno tzv. peso convertible (CUC, konvertibilní peso), jež slouží jako ekvivalent dolaru (a je na USD pevně navázáno v poměru takřka 1:1). Jedná se de facto o bony emitované za účelem státní kontroly nad devizovými prostředky. CUC je tedy jinými slovy „tvrdá a mnohem žádanější měna“ oproti CUP. Směnný poměr mezi nimi je zhruba 1 CUC =  24 CUP.

Co za co koupit?

Kubánská ekonomika funguje nadále v národní měně – CUP. Poskytuje bezplatné školství, zdravotnictví, práci a podporu v nezaměstnanosti a veškeré důchody, jakožto i mzdy jsou vypláceny v CUP. Šanci dostat se k měně tvrdé (CUC), za níž se prodává drtivá většina atraktivního zboží, stejně tak ale i základní hygienické potřeby, mají ponejvíce lidé pracující v cestovním ruchu s turisty. Pro detailnější představu např. měsíční plat kubánského lékaře má taxikář v kapse po absolvování jedny cesty z letiště do centra Havany.

Je tedy nasnadě, že o národní pesa není velký zájem, jelikož si za ně pořídíte pouze základní potraviny, ovoce, zeleninu, jednoduché sendviče na ulici, levné tučné pouliční pizzy a žluté točené limonády, na které už většina z nás z dob minulých úspěšně zapomněla.

Chaoz, který brzy pochopíte

Na Kubě neexistuje žádné omezení jakou měnu si musíte vyměnit stejně také neexistuje systém pro prodávající, co za jaké peso prodávat. Už toto samotné evokuje značný zmatek mezi dvěma pesy. K chaotičnosti situace se ještě přidává skutečnost, že ceny v národních pesech jsou  směšně nízké (jízda autobusem cca 45 minut stojí  necelou 1 Kč) a ceny v tvrdých pesech jsou zase velmi předimenzované (koktejl ve Varaderu 300 Kč).

Velmi zjednodušeně lze říci, že vše co není nezbytně nutné (což skoro je vše, deodorantem počínaje) a nelze získat na potravinové lístky, které Kubánci dostávají, je v CUC, a tudíž drahé. Také lze povšeobecně konstatovat, že jedete-li do turistických lokalit typu Varadero, Cayo Coco, Cayo Guillermo atd. nemá smysl si pesa nacionale vůbec měnit.

Výměna peněz

Peníze lze měnit v hotelech a specializovaných směnárnách, které se po celé Kubě jmenují stejně: cadeca. Rozhodně si s sebou přivezte eura, jelikož při výměně dolarů za CUC je navíc účtována 10 % politická přirážka.

Pokračujte na:
Dovolená.cz