Doprava ve Španělsku

Po silnici

Španělské království disponuje širokou nabídkou přepravních možností. Zřejmě nejlevněji se budete pohybovat autobusovou dopravou, která operuje po poměrně rozsáhlé síti. Pokrývá celé Španělsko, jak na krátké, tak dlouhé vzdálenosti. Frekvence spojů je také velice ucházející. Informace jsou k dispozici online na jednotlivých stránkách dopravců, ale i na místě na autobusových nádražích (samozřejmě že pouze ve španělštině!). Autobusy samotné jsou pohodlné a klimatizované.

Ve vzduchu

Pokud chcete ušetřit čas, rozhodně zvolte leteckou přepravu. V zemi se nachází takřka padesátka letišť, nejfrekventovanější je madridský Barajas, nejdůležitější vzdušný uzel jak pro vnitrostátní, tak pro mezinárodní leteckou a 4. nejrušnější letiště Evropy. Domácími dopravci jsou Iberia a Spanair. Trasa Madrid - Barcelona známá ve Španělsku jako “letecký most” je nejrušnější leteckou trasou – k tisícovce letů týdně. Letiště El Prat v Barceloně je druhým největším vzdušným uzlem země. Nabízejí se lety do celého světa s akcentem na region Latinské Ameriky a Karibiku.

Po kolejích

Železniční síť ve Španělsku měří přibližně 14 000 km. Nezpochybnitelným uzlem je Madrid, odkud vedou nejvýznamnější tratě. Vlaky se dělí na dálkové (largos recorridos) a krátko-traťové (cercanías), což jsou povětšinou regionální spoje. Dráhy provozuje společnost RENFE, která stojí i za rychlovlaky zvanými AVE. AVE jsou samozřejmě dražší, ale velmi konkurují letecké dopravě, například vzdálenost 500 kilometrů mezi Sevillou a Madridem zvládnou za dvě hodinky a patnáct minut. Existují i další typy rychlovlaků, jako například Altaria či Euromed. Nejvýhodnější je rezervace online.

Po vlastní ose

Pro nezávislé cestovatele se nabízí cesta vlastním povozem, nebo půjčení automobilu. Rychlostní limity jsou stejné jako v ČR. Dálnice jsou zpoplatněny. Telefonování za jízdy a alkohol nejsou povoleny a pokuty se platí na místě. Pro pronajmutí vozu hledejte nápis „alquiler de coches“. Denní sazba se pohybuje kolem 30 - 40 euro, ale lze vychytat zvýhodněnou akci.

Pokračujte na:
Dovolená.cz