Sherry dynastie

Jerez nebo-li sherry

Španělsky jerez anglicky sherry je dezertní víno, které se produkuje pouze v Andalusii, a to kolem města Jerez de la Frontera. Celkem je v této oblasti na patnáct tisíc hektarů vinic a zhruba sto vinných sklípků zvaných bodega. Jména majitelů vinic jsou na Andalusii zvláštně znějící: Williams, Ferguson, Terry či Osborne. Evokují skutečnost, že mají co dočinění s britským původem. A taky že ano. Byli to právě Angličané, kdo toto víno objevili a posléze rozšířili jeho slávu po celém světě.

Britsko-španělské rody

První Britové se v oblasti jižního Španělska začali usazovat kolem roku 1600, postupným míšením a sňatky se spojili s španělskými barony a daly tak vzniknout sherry rodinám, dynastiím s tradicí pěstování vína. Jde se o Španěly s anglickými jmény, kteří obvykle mluví oběma jazyky, mají britské vzdělání, španělsky zbožňují a chovají koně a žijí v Andalusii, kde vlastní vinice s tímto pokladem.

Sherry~ sherry lady

Sherry je zvláštní, těžké víno. Nemá ročníky, vzniká totiž mícháním jednotlivým ročníků, čemuž se říká „solera“. Víno je uchováváno ve vinných sklípcích, v dubových sudech, přičemž nejníže je nejstarší ročník a nejvýše nejmladší.  Z nejstarší řady se obvykle doplňuje asi čtvrtina. Sherry se dělí na tři druhy:
FINO, což je suché sherry světlé barvy a mírně nahořklé. Pije se jako aperitiv a obsahuje nanejvýše 17 % alkoholu. AMONTILLADO je polosuché sherry, barva je hnědá, či zlatá a obsah alkoholu do hranice  18 %. Třetím druhem je sladké sherry, OLOROSO. Víno tmavohnědého zabarvení s 20 % obsahem alkoholu, které se popíjí k dezertům.

Pokračujte na:
Dovolená.cz