Změnit zemi:

Spojené Arabské Emiráty

Luxusní přímořská letoviska, technologická vyspělost, nejzajímavější architektonické skvosty současného designu na jednom místě. Teplé, vlhké prostředí, spalující slunce a časté pouštní bouře. I to jsou Spojené arabské emiráty, kam svou dovolenou jezdí ti trávit největší „bossové“.

Dlouhé pláže a výstavní města

Až do poloviny 19. století živilo celé Emiráty pirátství a loupení! Až později se rozmohl lov perel a obchodovat se zdejším exotickým kořením a látkami. Emiráty pokrývá z větší části poušť, obydlené je prakticky pouze pobřeží. Hlavní město Dubaj i Abú Dhábí jsou výstavními kousky pokroku. Obrovské přístavy i mezinárodní letiště tu obklopují nejvyšší budovy světa, přísun financí z těžby ropy umožnil zavést bezplatné zdravotnictví i školství.

Dubaj je hypermoderním tepajícím městem s nejvyšším světovým mrakodrapem, stejně tak hlavní město Abú Dhábí, které je zároveň nejbohatším ze všech emirátů. Nejmenší z emirátů – Ajman – je naproti tomu výstavním místem, ve kterém lze pozorovat denní život místních obyvatel a žádné „věžáky“ zde rozhodně turista nenajde. Na poloostrov Musandam, ležící v nejsevernějším emirátu Ras Al Khaimah, se létá za velrybami a delfíny, Sharjah má zase nádherné udržované hotelové pláže. Fujairah, který jako jediný omývá Ománský a ne Perský záliv je plný přírodních unikátů a zelených ploch, zemědělství a rybolov se udržují i v Umm Al Quwainu, do kterého se navíc jezdí za skvělým aquaparkem.

Nákupy? Zlato, látky, koření

Na dovolené ve Spojených arabských emirátech se můžete těšit především na luxus, který poskytují zdejší hotely, a to už od těch „méněhvězdičkových“, neboť úroveň tříhvězdičkového hotelu se stejně hodnoceným evropským se dá jen stěží srovnat. Kilometry dlouhé pláže jsou pečlivě upravované a lemované palmami se zavěšenými sítěmi jako z pohlednic. Jelikož jsou SAE vlastně „plackou“, pěstuje se pěší turistika, ale i všechny ostatní druhy sportů od paraglidingu až po jízdy na koních. Arabskou kulturu lze ochutnat na některém z rozlehlých tržišť, levně se zde dá najíst ve fast foodech.

V neposlední řadě se do SAE jezdí za nákupy na velkých tržištích. V období slev lze velice výhodně nakoupit parfémy, ale i značkové obleky a jiné oblečení, velmi lacino se dají pořídit i samotné kvalitní látky. Trhy jsou plné exotických koření. Dubai vlastní největší zlatý trh na světě a za obrovskými perlami i drahými kameny se jezdí právě sem. Prodává se i stříbro, ale mnohem méně – Arabky ho nenosí, na svém těle se jim vždy blyští jen kvalitní zlaté kousky. Dá se zde pořídit i vysoce kvalitní elektronika, zato na různé národní lihoviny rovnou zapomeňte. A povinností je dovést i hromadu fotografií.

Dovolená.cz