Změnit zemi:

Portugalsko

Obklopeno oceánem

República Portuguesa je evropskou zemí ležící na jihozápadním cípu světadílu, v západní části Pyrenejského poloostrova. Portugalsko je sentimentální, samotářská a mořeplavecká země, která rok co rok stoupá na žebříčku obliby mezi cestovateli.

Podobnost ke svému velkému a jedinému sousedu, Španělsku, je skutečně jen zdánlivá. Za prvé Portugalsko má silně svébytnou atmosféru danou především svou lokalitou na perifierii Evropy, kdy je mu kulturně a mentálně bližší na tisíce mil vzdálená Brazílie, než agresivní španělský soused, který ho koneckonců v 17. století okupoval. Španělsko-portugalská hranice je nestarší stabilní evropskou hranicí, která se neměnila už staletí.

Klidní Jižané

Portugalci jsou národem mořeplavců, objevitelů a průkopníků a také skvělých pěstitelů vína. Země má dlouhou a bohatou historii poznamenanou Féničany, Kelty, Římany a Araby. Ve 14. a 15. století se Portugalsko proslavilo zámořskými plavbami pod velením Fernanda Magalhaese, jenž je dodnes národním hrdinou.

Populace Portugalska čítá asi 10 a půl miliónu lidí a obyvatelstvo je poměrně národnostně homogenní, až na drobnou černošskou minoritu. Jedná se o velmi přátelský, hrdý a důstojný národ. Dá se říci, že všech bláznivých “Latinos” jsou Portugalci nejklidnější a hrdě o sobě prohlašují, že jejich jazyk je základem těch ostatních, na latině založených, jazyků.

Devět provincií na pevnině i ostrovech

Rozloha Portugalska činí 92 tisíc kilometrů čtverečních a k Portugalsku patří dále Azorské ostrovy  a Madeira v Atlantském oceánu. Dříve země vlastnila celou plejádu kolonií – Mosambik, Angolu, indickou Goa a v neposlední řadě Brazílii, s níž jí dodnes pojí silné vazby, zvyky a společný jazyk. Řada Brazilců se vydává hledat do Portugalska lepší životní podmínky. Země se dělí na sedm vnitrozemských provincií (Azory a Madeira reprezentují autonomní provincie) a hlavní město Lisabon.

Periferie Evropy

Portugalsko, které je jakoby zády otočeno k Evropě a Evropské unii, si naprosto užívá otevřenosti oceánu. Ze západu ho omývá Atlanský ocean a z jihu Středozemní moře, což z něho dělá plážovou velmoc, i přestože atlantské vlny bývají chladnější a dost často rozbouřené. Jižní pobřeží zvané Algarve je největší turisticko devizou země, kde se koncentruje drtivá většina slunce chtivých turistů, nezpochybnitelným centrem je zde Prai da Rocha.

Žluté a široké pláže, horký písek a kosmopolitní prostředí. Severu dominuje korkové velkoměsto Porto a ve středu země čeká melancholický Lisabon či mondénní Estoril. Naleznete tu bohaté sportovní i zábavní vyžití, historické památky, krásnou přírodu, fotbalová utkání, portské víno, či nostalgické fado, což je národní hudba.

Dovolená.cz