Praktické informace o Portugalsku

Ceny v Portugalsku

Portugalsko se nachází v Západní Evropě a přitom je co do finanční náročnosti jednou z nejlevnějších destinací. Země je členem eurozóny, takže měnovou jednotkou je euro. Cenová relace je podobná jako v České republice. Obecně lze konstatovat, že nejlevněji je na severu a čím více se blížíme k jihu ceny rostou. Pro představu minimální plat v zemi činí 400 € (údaj z roku 2008). Na benzín je uvalena vyšší spotřební daň než v sousedním Španělsku. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s Čechami, zatímco stravování v restauracích vyjde již dráže.

Bezpečnost

Portugalsko je zemí bezpečnou, nejrozšířenější formou kriminality jsou kapesní krádeže a vykrádání aut. Velmi zřídka se objevují krádeže kabelek s použitím násilí. Doporučuje se nosit kopie dokladů a preferovat platební karty před nošením velké hotovosti po městech či na pláž.

Nákupy

Portugalci obvykle nakupují na trhu, kde se dá sehnat skoro vše, potravinami počínaje, přes oblečení, domácí potřeby, suvenýry atd. Typickým upomínkovým předmětem jsou ruční výrobky, malovaná keramika, jež má v Portugalsku dlouhou tradici. Ručně vyráběné keramické dlaždice nesou národní motivy. Nejtypičtější jsou  modrobílé kachličky (azulejos), které zdobí mnoho domů a především kostelů. Co se otvírací doby týče, trhy začínají hned zrána a trvají do začátku siesty. Od jedné do třetí až čtvrté odpolední se obvykle vůbec nic neděje právě kvůli siestě.

Slavní portugalští mořeplavci


Vasco da Gama  (1469-1524)
Jako první Evropan objevil mys Dobré naděje a doplul až do Indie, kde se mu však nepodařilo založit obchodní stanici. Díky této plavbě poznali Evropané téměř celé východoafrické pobřeží. V letech 1502 – 1503 vedl Vasco de Gama flotilu, která se skládala ze 13 lodí. V roce 1524 byl vyslán jako místokrál opět do Indie, ale brzy nato zemřel.

Fernando de Magalhaes (1480-1521)
Mořeplavec, který proplul Magalhaesovým průlivem až do oceánu, který nazval Tichým, protože během celé jeho čtyř týdenní plavby nebyli zastiženi jedinou bouří. Dorazil až k Filipínám a jeho plavaba je považována za největší výkon v dějinách mořeplavectví.

Pedro Álvarez Cabral
Úředník, jenž neměl žádné mořeplavecké zkušenosti a byl pověřen velením portugalského výpravy směřující do Indie. Čirou náhodou objevil zemi, kterou nazval Terra da Vera Cruz, dnešní Brazílii.

Pokračujte na:
Dovolená.cz