Změnit zemi:

Madeira

Úvodem

Madeira představuje souostroví v Atlantickém oceánu. Toto souostroví spadá pod Portugalsko. Žije zde přes 270 000 obyvatel a hlavním městem je Funchal.

Madeira je turisty velmi oblíbená lokalita. Je to ostrov věčného jara, tzn. teploty tu nejsou nijak vysoké, což by nemělo vadit. Ostrov je totiž především určen pro poznávání krajiny než za účelem dovolené na pláži. Madeira je také proslavená novoročními oslavami s velkolepým ohňostrojem, madeirským vínem a úžasnou flórou, kterou můžete poznat ve zdejších botanických zahradách.

Zajímavá místa

Zajímavým místem s mnohými památkami je Funchal. Zde uvidíte sochu objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca, katedrálu Sé z 15. století, klášter Convento de Santa Clara, botanickou zahradu Jardim botanico…Odpočinout si můžete v městském parku Parque de Cidade.

Z dalších zajímavých míst stojí za zmínku město Porto Moniz s lázněmi tvořenými lávovými bazénky, mořský útes Cabo Girao, poloostrov Ponta de São Lourenço, náhorní plošina Paul de Serra a samozřejmě unikátností jsou proslulé zdejší levkády, tj. zavlažovací systémy. Jsou raritou ostrova.
Vysokohorské turisty zase lákají zdejší dva nejvyšší vrcholy. Jsou jimi  Pico Ruivo a Pico de Areivo. Odměnou za vaší cest k vrcholu vám bude nádherný výhled do okolí. Na vrchol Pico de Areivo se lze dostat i autem.

Madeirská kuchyně

Nezapomeňte také ochutnat madeirskou kuchyni, které dominují mořské plody, ovoce, zelenina, luštěniny, ale i olivový olej a koření.

Z konkrétních specialit si můžete dát polévky Caldo Verde či Tomate E Cebola. Z hlavní jídel ochutnejte Lapas Grelhadas (korýši), Wspadarte Fujaro (uzený mečoun), Bife De Atum (steak z tuňáka), Epada, Arroz de Marisco...

Doprava

Doprava na ostrov je nejjednodušší leteckou cestou. Z Prahy sem vede přímý letecký spoj a cesta trvá cca 4 hodiny. Oceníte, že letenky rozhodně nejsou předražené.

Na ostrově funguje autobusová doprava na kratší i delší vzdálenosti. Můžete si také půjčit auto a projet si ostrov nebo jeho část. Pohodlné je také cestování taxíky. Zajímavá určitě bude i okružní jízda lodí. Na ostrově není železniční doprava.

Lokality

A jaké navštívit lokality? Opět záleží na tom, co očekáváte od vaší dovolené. Chcete-li poznávat památky a kulturní život, zamiřte do hlavního města Funchal. Zajímavé je i město Calheta, ve kterém mimo jiné najdete i umělou písečnou pláž. Caniço je další lokalitou, která se nachází nedaleko Funchal. Toužíte po klidné a ničím nerušené dovolené? Pak je pro vás správnou volbou lokalita Paul do Mar.

Dovolená.cz