Turistické zajímavosti

Portugalsko je malá ale nadmíru interesantní země, kterou lze rozdělit do čtyř oblastí: jih, střed, sever a ostrovy.

Jih

Je zřejmě tou nejznámější adresou, kam každoročně míří tisíce plážových turistů za širými plážemi a vlnami Středozemního moře. Jižní pobřeží se jmenuje Algarve a táhne se od španělských hranic až po Cabo da Roca, nejzápadnější výběžek evropského kontinentu, známý jako konec světa v dobách středověku. Algarve je známé skalnatými útesy a bizardními skalisky, které zkrášlují už tak nádherné pláže a také je to mekka všech, kteří vyhledávají rušný noční život, protože řada letovisek je plná barů a divokých diskoték.

Střední Portugalsko

Zde se nachází hlavní město Lisabon a Lisabonská riviéra. Kraje Ribajeto a Estramadura jsou plné historických zajímavostí. Například město Óbidos je navštěvované kvůli svým středověkým hradbám, či Alcobaça s cisterciáckým klášterem Mosteiro de Santa Maria v gotickém stylu.

Sever

Je domovem nejstarších portugalských měst jako Porto, Braga či Guimarães. Porto je zaneseno dokonce v listech památek UNESCO a také právě odsud pochází slavné portské víno. Sever Portugalska má vesnický, roztomile ospalý ráz, kde lze pěstovat pěší turistiku a objevovat zapadlé vesničky, údolí a nádherný klid. Město Braga je náboženským centrem celého Portugalska již od 12.století, kdy se stalo sídlem arcibiskupů. Stojí zde románská katedrála, kde je pochován  Jindřich Burgundský.

Ostrovy

Azorské souostroví a Madeira mají díky své poloze odlišný charakter, duši, obyvatele i faunu a floru. Madeira, ležící skoro 1000 kilometrů od portugalských břehů, je sopečného původu a je hustě zalesněna. Ostatně překlad slova Madeira znamená „dřevo“. Navíc se zde nachází ojedinělý prales Laurissilva figurující na seznamu UNESCO. Hlavním městem je Funchal.

Pokračujte na:
Dovolená.cz