Kam, kdy a jak na dovolenou?

Teoreticky můžete na dovolenou jet kamkoli, snad kromě Saudské Arábie a Severní Koreji (které neudělují turistická víza). České hranice jsou od roku 1989 plně otevřené do celého světa a letecká doprava se stala tak běžnou a dostupnou, že do 24 hodin můžete být na nejvzdálenějším konci planety. Valná většina cestujících je však ještě limitována financemi a časem, a tak si pojďme podrobněji říci, kam a kdy se vyplatí jet a co tam na Vás čeká.

Karibik

Stěžejní  kdy a kam

Částka, jakou nakonec za dovolenou zaplatíte, ponejvíce závisí na tom, jak dobře jste schopni zkombinovat cíl pobytu s termínem, čili ponejvíce na Vaší flexibilitě. Jsou destinace, kde vrcholí sezóna v listopadu, a naopak destinace, kde v listopadu sezona končí, a tomu samozřejmě odpovídají vyšroubované, nebo popadané ceny.

Vysoká  sezóna znamená, že v tuto dobu je daná lokalita nejvíce poptávaná, což zvyšuje ceny. Taková období jsou v tropickém pásmu (Karibik, Keňa, Thajsko, Srí Lanka) a na jižní polokouli v době české zimy, specielně přes vánoční svátky. Pokud se vydáte například na Jamajku v červenci, může vás sice stihnout déšť, ale cena zájezdu bude znatelně nižší. Totéž samozřejmě platí pro lyžařské destinace po Evropě.

U většiny evropských lokalit kolem Středomoří je nejvyšší sezona od června do září. Ale květen, začátek června či i třeba počátek října panuje v těchto zeměpisných šířkách stále teplo a slunečno, a přitom cena zájezdu může být až o 40-50 % nižší. Stejně tak ceny služeb na místě.

Doba koupě a standard dovolené

Cena dále závisí na tom, jaký standard služeb požadujete. Nezapomeňte na to, že v některých zemí jako třeba Kuba, i přes přemrštěné ceny, nemůžete očekávat standard služeb odpovídající evropskému měřítku. Čili počet hvězdiček hotelu není vždy dobrým vodítkem. Zkuste si pročíst diskuze o daném letovisku, o vybraném hotelu, konzultovat výběr s pracovníkem cestovní kanceláře.

EgyptMoment uskutečnění koupě je neméně důležitý jako doba realizace. Nejméně rozumným tahem je kupovat zájezd za katalogové ceny, které jsou nadsazené. Cestovní kanceláře i cestovní agentury poskytují výrazné slevy na tzv. nákup na first moment (první moment) a známější last moment (poslední chvíle). Pokud rádi vybíráte v klidu, využijte několika procentní slevy na první moment, která platí měsíc či dva po vydání příslušného katalogu. To znamená rezervovat letní dovolenou již před Vánoci a zimní již na jaře.

Ti, kdož  nemají problém sbalit kufry a druhý den jet na letiště, jsou příznivci programu last moment, kdy se cestovní kanceláře snaží na poslední chvíli zaplnit kapacity, a tak jsou ochotny výrazně zredukovat katalogovou cenu. S rozmachem internetu jsou informace aktualizovány neustále, a tak získáváte přehled o volných nabídkách z pohodlí domova a můžete si zájezd i prostřednictvím platební karty ihned objednat.

Variantou last minute zájezdů, jsou super – last – minute. V praxi to vypadá tak, že zpravidla cestovní agentura (v případě Ruzyně je to např. Invia) si otevře na letišti stánek a prodává zájezdy či letenky s odletem do pár hodin za velmi atraktivní ceny. Pokud příliš nelpíte na destinaci a konkrétním hotelu či letovisku, je to výborný tip, jak ušetřit.

V neposlední řadě také záleží na cestovní kanceláři, kde zájezd kupujete. Od toho se bude odvíjet kvalita delegáta, spolehlivost, jakost pojištění CK a zřejmě i celkový přístup k Vám, jakožto klientovi.

U nás si můžete vybrat z více jak
18.000 zájezdů do všech koutů světa.

Krátké zprávy

Welness dovolené opět hitem vánoc
11.11.2010 - Především odrostlejší děti se chtějí svým rodičům zavděčit dárkem, který je donutí chtě nechtě alespoň na pár dní „vypnout“ a užít si zasloužené relaxace. Prodej…

Vánoční dovolená na horách – letos bez volna!
02.11.2010 - Letos, a bohužel částečně i příští rok, si pro všechny klasické zaměstnance připravil kalendář nejedno nemilé překvapení. Většina státních svátků spojených s…